Genel

Eşinizle Sevg.ili Misiniz?

Hatırlarsanız Eşinizle Muhabbet Ediyor Musunuz yazısında eşinizle şöyle koyu ballı muhabbet ediyor musunuz diye sormuştum.

Eşim evde çalıştığı için biz 24 saat beraberiz. Konuşmak için çok fırsatımız oluyor, siyasetten, geçmişten gelecekten, hayat planlarımızdan , güncel bir konudan vs. bir çok konuda bir konuşuyoruz. Konuşamama, beraber bir şeyler yapamama ya da vakit bulamama gibi problemlerimiz yok. Kahvaltıdan sonra 1 saat birlikte çay keyfi yapabiliyoruz, bazen öğlenleri onun işe ara verdiği anlarda birlikte oturup kahve ya da meyve eşliğinde konuşuyoruz. Akşam 21’den sonra çocuklar uyuduğunda da seçtiğimiz filmleri izliyoruz birlikte.

Benim Eşinizle Muhabbet Ediyor Musunuz? derken sormak istediğim, size çok keyif veren koyu bir muhabbet ediyor musunuz anlamındaydı. Adamla bu kadar çok vakit geçirebildiğin halde daha ne bekliyorsun diye düşünebilirsiniz tabi.

İnsan eşiyle arkadaş misal koyu muhabbet edebilir mi soru işaretimin cevabını sanırım bu hafta katıldığım bir seminerde yakaladım. Birkaç haftalık bölümlere ayrılmış seminerin önceki haftalarında verilen notlarda erkeklerin sadece iki amaçla konuştuklarının altını çizmiştim:

Bilgi aktarmak ve statü göstermek.

Evet erkeklere göre konuşmak buymuş; bilgi aktarımı ve statü gösterimi.. Sadece bunun için konuşurlarmış.

Kadınlara göre konuşmak nedir derseniz Ohooo derim.

Üzgünken kendini iyi hissetme, başkalarıyla bağlantı kurma, yakınlık ve yalnız olmama isteği, bilgi paylaşım yöntemi, güncel konularda konuşma isteği, ilişkiye odaklı konuşma arzusu, detaylı konuşma vs vs………… Notlarımızdaki bu maddelere daha çok madde ekleyebilirim sanırım.

Erkekler ve kadınlarla ilgili bu bilgiler zihnimin bir yanında dururken, bu hafta da kadınların eşleriyle arkadaş olma isteğinden bahis açıldı. Konuşmacımız Sema Maraşlı dedi ki, eşinizle sıkı fıkı arkadaş olmayı hayal etmeyin, bir kadın eşiyle ancak sev_g_ili olabilir. Erkekler hiçbir zaman kadınlar gibi çok konuşmazlar, kadınların detaylı konuşmalarından da sıkılırlar. Uzun uzun dertleşmeyi, kikirdemeyi, gün içinde yaşadıklarınızı anlatmayı, keyifli muhabbetler yapmayı kadın arkadaşlarınızla yaşayabilirsiniz ancak.

Hah dedim içimden çok doğru. Ancak bir kadınla kurabileceği bir ilişkiyi insan eşinden bekleyince gerçekten zorlanıyor. Eşimle hayata bakışımız ve bir çok fikrimiz aynı olduğu halde, sabah sporunda karşılaştığım kafa yapısı ve düşünce dünyası benden çok farklı olan yaşlı teyzelerle çok daha keyifli muhabbet edebiliyorum. Bu durum seminerde öğrendiğim bilgiyi kanıtlayan ilk tecrübem oldu.

Eşlerle hiç muhabbet edilmez, dertleşilmez, bir şey konuşulmaz diye uç noktada anlamamak lazım elbette. Adamın statü gösterdiği ve bilgi aktardığı ölçüde konuşabiliriz.

Sema Maraşlı eşinizle arkadaş olmaya çalışmayın, sev_g_ili olmaya çalışın dedikten sonra sev_g_ili olmak için ne yapmak lazım sorusunun cevabını da verdi tabi:

“Bir çok kadın akşam eşine hangi bahaneleri bulacağını düşünür, sorunlu bir konu açıldığında ne desem de lafı yerine oturtsam adam sus pus olsa, zeytinyağı gibi üste çıksam diye kafa yorar. Bunun yerine eşleriyle sev_g_ili olma derdinde olsalar daha mutlu olacaklar.” Şöyle devam etti:

“Bir kadın biliyorum, şu an 50 yaşında 30 yıllık evli, her sabah kalktığında bugün eşimi nasıl ta_vlar_ım diye düşünüyormuş.”

Ortamda bir kıkırdama, herkeste bir şaşkınlık. Var mı gerçekten böyle bir kadın düşüncesi. Varmış.

………………

İşte size eşinizle sev_g_ili olmak için formül, bugün eşimi nasıl tavlarım, kendime nasıl a_şık ederim diye kafa yormak.

Kadınlar erkeklere göre o kadar kurnaz, o kadar akıllı, iletişim bakımdan o kadar donanımlılar ki, eminim her kadın isteyince kocasını kendine kolayca a_ş_ık edebilir.

Kolay gelsin.

Bazı kelimelerdeki tire ve noktaları bilerek koydum, imla hatası değildir. Google’ın siteyi sev-g-ili tav-l-ama gibi kelimelerle indeksleyip yanlış hedef olmaması için böyle yaptım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...