Genel

Hamur Üzerine Tekerlek Baskısı: Yant

Oğlumun bugünlerde zihnindeki önemli imgelerden biri tekeleklerin içindeki jantlar. Daha bu yaşta jantı niye öğrettiniz diyebilirsiniz tabi. Arabalara çok meraklı olan oğlumun araba sevgisini azaltmaya çalışıyorum, hele de jant gibi bir ayrıntıyı isteyerek öğretmem düşünlemezdi ama  bir dikkat geliştirme kitabıyla hayatımıza girdi jantlar.

Kitapta çocukların dikkatini güçlendirmek için sunulan alıştırmalarda “aşağıdaki jantlardan hangisi diğerlerinden farklı” ya da “aynı olan ik ijantı bulun” gibi bir sürü alıştırma var. Biz de oğlumla o alıştırmalara bakarken öğrenmiş oldu oğlum.

Dışarıda herhangi bir arabanın yanından geçerken jantı gösteriyor, inceliyor hatta dokunuyor sonra da bana “yant” diyor j yi söyleyemeyen ifadesiyle. Sanırım sadece kitapta değil reel dünyada da jantlar arasındaki şekil farkları dikkatini güçlendiriyor 🙂

Dün bebek uyurken oğlumla oynama rutinimizde hamurlarla oynadık. Önce kalıplarımızla hamurun üzerinde şekiller çıkarttık, sonra hamura elimizle şekil vererek ağaç ve araba yaptık. Sonra baktım bir ara oğlum arabaların alt kısımlarını ve tekerleklerini hamurun üstüne bastırıyor. Ve bana gösteriyor, bak yant, yant.

Farklı arabaların tekerleklerini hamurun üstüne bastırdık, farklı şekiller elde ettik. Bu aktivite benim bile hoşuma gitti.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...