Genel

Karma Değil, Demokratik Eğitime Doğru..

Bu sabah posta kutuma düşen bir iletide şöyle bir mesaj vardı:

ANAYASA HAZIRLIK KOMİSYONU’NA:

Bilim çevrelerince “SORGULANAN” ve olumsuz sonuçlarını, modern dünyanın kabul ettiği KARMA EĞİTİME karşı, DEMOKRATİK EĞİTİM’İ bir anayasal hak olarak talep ediyoruz. Sınıf yönetiminden, akademik başarıya, cinsel taciz ve istismardan duygusal baskılamaya kadar bir çok olumsuz etkeni bünyesinde barındıran KARMA EĞİTİMİN zararlarını ek’teki çalışmada görebilirsiniz. İsteyenin, çocuğunu karma eğitime göndermesi nasıl bir ANAYASAL HAK ise, dileyenin de çocuğuna KARMA OLMAYAN EĞİTİM aldırması da aynı düzeyde ANAYASAL BİR HAK’tır.

Bu açıdan, çocuklarımızın demokratik ve karma olmayan bir yöntemle eğitim-öğretim hayatlarını devam ettirebilecekleri, bir FIRSAT EŞİTLİĞİNİN sunulmasını saygılarımla arz ederim.

Sonra ekteki dosyayı okudum:

Karma Eğitim Türkiye ve Dünya’daki Uygulamalar

Dosyadaki cümlelere tespitlere katılmamak mümkün değil…

Türkiye, ideolojik inatlar yüzünden ve ülkemizi onlara kaptırmayacağız kompleksleri ve vehimleri yüzünden bence bu konuyu kolay kolay aşamaz. Ama umalım ve dua edelim de aşabilsin diye beklemekten başka çare de yok.

İsteyenin karma, isteyenin kız erkek ayrı okula çocuğunu gönül rahatlığıyla gönderebildiği demokratik bir ülke temennisiyle..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...