KÜTÜPHANE

Peygamberimizin Mucizeleri

Umreye gitmeden önce Zührenur (7 yaş) bavuluna Nurdan Damla’nın Işık Hızı Yolculuğu Peygamberimizin Mucizeleri kitabını koymuş. Ne de iyi yapmışsın orada okuruz akşamları dedim. (Bu arada herkes umre nasıl geçti anlatsana diyor, bir kısmı rüya gibi bir kısmı kabus gibi geçen yolculuğumuzu anılarımızı anlatacağım yakında)

Medine’de akşamları beraber otururken biraz beraber okuma imkanı bulduk. Birimiz okudu diğerleri dinledi şeklinde. Eşim de ben de hatta Zührenur da hasta olduğumuz için daha ziyade çocuklar kendileri sessizce bazı bölümleri okudular. Zaten daha önce okumuşlardı.

Bakın bu mucizeler buralarda olmuş diye söyleyince daha bir anlamlı oldu tabi. Ben de bazı bölümlerde o kadar duygulandım ki ağlayasım geldi, zaten hastalık dolayısıyla hassas ve sulu gözdüm.

O arada ben bu kitabı niye paylaşmıyorum ki, mucizeleri harika anlatıyor diye kafama not aldım.

Kitapta Fatih ve Merve adındaki kardeşler, zaman ötesi bir yolculuk yapıyorlar. Kendileri görünmüyorlar fakat herşeyi görüyorlar, Peygamberimizin zamanına gidip mucizelere tanıklık ediyorlar.

Şaşırıyorlar, hayran oluyorlar, merak içinde olayları izliyorlar.

Ağaçların yerinden çıkıp gelmesi, taşların konuşması, peygamberimizin ellerinden suların akması gibi bir çok mucize yer alıyor kitapta.

Bana hayvanların konuşması çok hayret verici geliyor neden bilmiyorum. Çocuklar gibi tekrar tekrar okuduğum kısımlar hayvanlarla ilgili kısımlar. Hele bir kurdun bir sürüdeki koyunu yiyecekken çobanın engellemesi üzerine söyledikleri çok manidar. Kurt “Neden rızkıma engel oluyorsun Allah’tan korkmadın mı” diyor. Çoban ne acaip iş kurt konuşuyor deyince, “Acaip olan senin halin, şu yerin arka tarafında büyük bir insan var, sizi cennete davet ediyor sen onu tanımıyorsun diyor.

Çoban şaşıyor, pekiyi ben gideceğim onun yanına fakat benim sürüme kim bakacak diyor. Ve kurt ben bakarım diyor, çoban gelene kadar kurt sürüye göz kulak oluyor.

Allah isterse, peygamberinin sözünü doğrulamak için neden hayvanları konuşturamasın, neden ağaçları yerinden çıkarıp yürütemesin değil mi ama.

Kitap Nurdan Damla imzasıyla Nesil yayınlarından çıkmış. Çocukluğumda çok görüştüğümüz aile dostumuz Suna Teyze, kızkardeşi Nurdan Damla’nın kitaplarını çok getirirdi bizim eve. Eskiden beri aşinalığım olan bir yazar. Çocuklarımın da okuması nasipmiş.

Allah’ın kudretini ve Rasulünü ne çok sevdigiğini gösteren gerçek mucizeler, çocukların ruhları için sahte kahraman ve uyduruk masallardan daha elzem hiç şüphesiz. Çocuk masalda gücü ve kudreti olmayan bir şeyin olağanüstü şeyler yaptığına inanmaya çalışıyor, fakat mucizeleri dinlerken şu kainatı yaratan herşeye gücü yeten Allah’ın kudretinin misallerini dinliyor. Dilediği zaman kanunlarını tersine işletebileceğini, iradesini tanıyor. Çok büyük tevhid dersi alıyor.

Çocuklarınızla beraber keyifli okumalar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...