Genel

Bayrak Yapalım, Çanakkale Şehitlerini Analım

Gerekli şeyler: Kırmızı ve beyaz karton, cetvel, makas, uhu, çıta

Bayrağınızın en uzunluğu, elinizdeki tahta çıtanın yarısına denk gelecek şekilde kırmızı kartından dikdörtgen kesin. Bir tabak yardımıyla hilal şeklinde ay kesin, ve cetvel yardımıyla düzgün bir yıldız çizin. Ay ve yıldızı kırmızı dikdörtgenin üstüne yapıştırın. Bayrağı çıtaya yapıştırın. Bayrağınız hazır.

Çanakkale Savaşı hakkında bir kitaptan çocuğunuza şehitleri anlatabilir, ya da Çanakkale Çizgi Filmini bulup izletebilirsiniz.

Bayrağı yaparken çocuğunuza bayrağımızın hikayesini, renklerin ve şekillerin ne anlama geldiğini anlayacağı bir dille anlatabilirsiniz.

Bayrağımızın bilinen hikayesi de şöyle:

"Bilinen efsaneye göre, 1. Kosova Savaşı sonrasında; Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda; Ay ve Yıldız’ın yan yana gelmesi ile oluştuğu söylenmektedir.

Yapılan tüm varsayımlar arasında, 1. Kosova Savaşı’nın sebep olması en büyük imkânlardan biridir, lakin bu savaş tarihinin akşamında gökyüzünde Jüpiter ve Ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır.

Bu savaş sonunda ele geçirilen bir Sırp askeri, dönemin padişahı Murat Hüdavendigar’a Sırp savaş planlarını vereceği taahhütü ile yaklaşmış; hançeri ile Osmanlı İmparatorluğu galibiyeti ile sonuçlanan savaş sonrasında şehit edilmiştir. Yerine büyük oğlu Yıldırım Beyazıt geçmiştir."

…….

Meraklıları için 1. Kosova savaşı akşamında (23 Temmuz 1389) gökyüzünün halini görebileceğiniz programlar da var internette.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...