Genel

Kedi Merdiveni ve Evde Kayacak Yapmak

Sanırım erkek çocukları oyalamak ve evde yapabilecekleri faaliyetler bulmak daha zor, kız çocuklara kıyasla. Bizimki arabalar hariç oyuncaklarıyla hemen hemen hiç oynamıyor. Hep karıştırmak, tırmanmak, atlamak gibi faaliyetlerde.

Bir kaç gün parlak kağıtların oğlumun çok hoşuna gideceğini düşünerek bir süsleme faaliyeti yapalım dedim, hem de anneleriyle beraber oğlumun arkadaşları gelecekti onlara da güzel bir karşılama olur diye düşünmüştüm. Parlak bir hediye ambalajını kestim ve kedi merdiveni yaptım ama faaliyetin hiç bir aşamasında bizim oğlanın ilgisini çekemedim. Paketin önce kenarlarını keserek uzatmış oldum. Sonra ikiye böldüm resimdeki gibi.

Çıkan parçaları da iki ye böldüm ama bu kısımları fotoğraflamadım. Ve tekrar ikiye böldüm. Neyse parçaları birleştirdim. Elimde 4 uzun parça oldu. 2 tane kedi merdiverni yapmak için. Hemen hemen herkesin ilk okulda öğrendiği birşeydir kedi merdiveni yapmak. Ama dedim ya oğlumun ilgisini çekmedi.


Bugün keşf ettiğim bir şey ise oğlumun çok ilgisini çekti. Evde kayacak yaptık minderlerle.

Evlenirken benim isteğim üzerine sedirden az alçak sert minderler yaptırmıştık eve. Minder, arkalık, bir de kollukları var. Evimize gelen bütün çocuklar kolluklarla logo gibi birleştirerek birşeyler yapar, ev yapar köprü yapar oynar. Ufak çocuklar kollukları üst üste koyar sonra yıkar eğlenir. Bu fonsiyonellikleri beni çok mutlu ederdi. Tabi kayacak yapan olmamıştı şimdiye kadar. Bu minderlerin çocuklar için bu kadar faaliyet sebebi olacağınıysa hiç düşünmemiştim.

Önce odanın birinde çok fazla uğraşmadan başlattık kayma işini. Epey bir kaydı, kaç defa kaydı çıktı bilmem. O kadar çok enerjiyi nereden bulduğuna hayret ettim. Kayıyor yandaki kolluklara çıkıyor minderin üstüne geliyor ve tekrar kolluklara.

Bu sabah postamızdı. Öğleden sonra diğer odaya geçtik daha sağlam bir kayacak yaptık. Sabah kaymıştı nasıl olsa o kadar ilgi göstermez mi acaba dedim ama o kadar çok kaydı ki izlemekten bıktım. Acaba minderlerin yüzleri eskir mi diye de düşünmeye başladım.

 

Kedi merdiveni fiyaskosunun ardından erkek çocuğunu mutlu eden bir şey bulmuş olduk. Dışarı çıkmayı gerektirmeyen, çocuğu yoran, enerjisini atmasını sağlayan, acıktıran ve rahat uyumasına sebep olan bir şey daha ne olsun 🙂

Herkes için böyle minder tarzı birşeyler bulmak kolay olmayabilir ama başka bir şeyler bulabilirsiniz kayacak yapmak için. Veya kayacak olmasa bile bir şekilde kaymasını sağlayacak bir yerler bulabilirsiniz evin içinde.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...