Genel

Bir Çanakkale Günü

Siteyi eskiden beri takip edenlerin bildiği gibi, Çanakkale şehitlerini düşünmek benim için bir tutku:

Bir Milyon Askerin Savaşı

Çanakkale Şehitleri İçin- Ağlama Gözlerim

Çanakkale Türküsü

Bugün çocuklarla bayrak yapıp, şehitliğin ne olduğunu anlatabilirsiniz. Sık sık bir sürü askerin şehitlik haberini duyduğumuz bir ülkede çocukların da şehitlik kavramını öğrenmeye ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Önceki yazdıklarımdan bir de alıntı:

Okul yıllarımızda 18 Mart’ta andığımız ve zaten yapmaları gerekeni yapmışlar gibi düşünüp fedakarlıklarını çok anlamadığımız (en azından kendi adıma) şehitlerimizin insanın aklını zonklatan bir mücadele verdiklerini ilk olarak Gallipoli filmiyle anlamıştım. Arabamız Gelibolu yarımadasında ilerlerken çocuklardan fırsat bulduğum kadarıyla daha önce başladığım kitabı okumaya çalıştım. Kitapta Çanakkale savaşları detaylarıyla hikayemsi bir şekilde anlatılıyor.

Bir gecede binlerce kişinin öldüğü Kanlı Sırt’taki otlarla kaplanmış siperlerin fotoğraflarını çekerken ayaklarımın altında nice şehitlerin bulunduğunu düşünerek ezildim. Conk Bayırındaki güzel manzaraya bakarken ve daha bir çok yeri gezerken kıyılardan karaya çıkan düşman askerlerinin oradan nasıl göründüğünü düşündüm.

En hazini de etleriyle siper olup süngülere 5’er 6’şar giren askerlerimizin zaferine rağmen, 1918’de Osmanlı mağlup ilan edilince İngilizlerin elini kolunu sallaya sallaya İstanbul’a girmeleri ve asker çıkarmalarıydı. Conkbayırındaki manzaraya bakarken içimi hüzünlendiren bir çok düşünceden daha sonra bahs edeceğim.

İçimden şöyle dedim şehitlerimize: Bugün sizi ziyarete gelen insanlar özgürlüğün bedelini nasıl ödediğinizi bilmese de ilgilenmese de, yanıbaşınızda mezarlıkta düğün yapar gibi konserler ve şenlikler yapılsa da Allah biliyor sizin neler yaşadığınızı, Allah biliyor pislik içinde hastalık ve yokluk içinde nasıl savaştığınızı, Allah biliyor herbirinizin özel dünyasında neler hissettiğini Sizin yaptıklarınızın değerini ne kadar anlamaya çalışsam da ben de takdir edemiyorum, Allah size yaptıklarınızın mükafatını inceden inceye kat kat versin diye dua ettim.

Şehitlik mertebesiyle zaten en büyük mükafat verilmiş olsa da, yine de, yaptıklarının karşılığını kat kat alsınlar diye dua ettim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...