Genel

Haftalık Faaliyet Listemiz

Öğlenleri kızım uyuyunca bir sürü işin arasında oğlum seninle birşeyler yapalım diyorum. Çoğu zaman da yapıyoruz. Ama yeteri kadar planlı olmadığı için malzeme bul karar ver derken bazen biz daha işin tadını alamadan kızım uyanabiliyor. Bu duruma canımız sıkılıyor.

Ben de uygulama aşaması tam sitediğim gibi olmasa da her şeyin listesini yapan biri olarak liste yapsam mı diye düşündüm. Liste yaptığımda işlerin çok daha düzenli yürüdüğünü gördüğüm için oğlum için faaliyet listesi yapmaya karar verdim. Dün gece yatağa yattığımda kafamda bir faaliyet planı hazırladım.

1. Sayılar ve Baklagiller,Tahıllar Aktivitesi

Boş bir kağıt ya da kartona 1 den 9 a kadar rakamlar alt alta büyük büyük yazılır. Altlarına da küçük anlarına da tahılın ismi yazılır. O sayının yanında ne yazıyorsa, sayı kadar tahıl veya baklagil yapıştırılır.Dün gece uyumaya çalışırken böyle bir faaliyet düşündüm bugün için.

1 adet kuru fasulye, 2 adet nohut, 3 adet makarna tanesi, 4 adet kırımızı mercimek, 5 adet buğday, 6 adet yeşil mercimek, 7 adet mısır, 8 adet farklı şekilde makarna, 9 adet barbunya gibi.

2. Trafik Işığı Aktivitesi

Cocuklacocuk sitesinde gördüğüm bu faaliyet tam oğluma göre. Bugünlerde trafik ışıkları ilgi alanında. Kırmızıda beklerken, kırmızıda bekliyoz mu diye her defasında soruyor, yeşilde de şimdi geçiyoz mu diye soruyor. Sarıyı tam kavrayamadı ama onu da öğrenecek.

3. Kaplumbağa Yapımı

Faaliyetleri seçerken çocuğunuzun ilgi alanı önemli. Bizim oğlanın kaplumbağalara olan sempatisi bu faaliyeti seçmemin sebeplerinden biri.

gerekli malzemeler;
Renkli karton, grafon kağıdı,kalem ve yuvarlak aliminyum fırın kapları.
Nasıl yapıldığına gelince;
Fırın kaplarına uygun boyutta, kaplumbağa üstten görüntüsünü çizdik, çocuklar kendileri kestiler.
Kaplumbağa üstten görüntüsünü kapların altına yapıştırdıktan sonra ; üst kısmına yuvarlak kesilen karton yapıştırıldı.
Yan kısımları ise grafon kağıdı ile kaplandı.
Yuvarlak kesilen daha küçük boyuttaki renkli kartonlar ile de kaplumbağanın üzeri kaplandı. Gözleri, ağızı çizildi.

Resmin ve anlatımın gerçek kaynağını bulamadım. bir forum sitesinden aldım, kaynağını bilenler yazabilir.

4. Patates Püresinden Araba Yapımı ve Yenmesi Tabii

Bir sitede gördüğüm fikir üzerine deneyeceğiz, nasıl olacak bakalım.

5. Kağıttan Oyuncak Yapımı

Çocuğumla bugün bölümündeki bu yazıda yapılan oyuncağı her izlediğimizde istiyor. Bir gün de bunu yapmayı deneyeceğiz. Hala deneyemedik.

Haftamızın bir günü bizim arkadaş toplantımızsa çocuklarımızın da birlikte oynamasıyla, diğer günü de ev okulunda geçiyor. Onun için 5 günlük liste yaptım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...