Genel

Tuzlu Kurabiye Yaptık

2 gün önce oğlumla tuzlu kurabiye yaptık. Hamurları oğlum bastırdı ve üstüne kalıbı yerleştirip şekil verip çıkardı. Klasik tırtıklı kurabiye kalıbı kullanıyorduk. Daha çok kalıbımız olsaymış daha çok eğlenecekmiş çünkü tepsinin yarısına gelince sıkıldı. Oyun hamuru setinin bir parçası olan köpek kalıbını da buldum getirdim, biraz da onunla yaptı.

Çeşitli şekillerde kalıplar alıp bir dahakine daha planlı yapmayı düşünüyorum bu işi.

Kendisi yaptığı için bu kadar sevineceğini düşünmemiştim. Özellikle köpek şeklinde olanları çok büyük bir manevi haz alarak yedi.

Arkadaşım Hacer’den aldığım tarif:

1 margarin

1 çay br süt

1 yumurtanın sarısı

1 paket kab tozu

1 küçük kase peynir

aldığı kadar un

tuz

Şekil verdikten sonra ayırdığını yumurta akına ve ardından susama batırıp, 200 derece fırında 20 dk pişirin.

Bizim eve asla girmeyen şey margarin olduğu için, onu yerine 1 çay br sıvı yağ koydum. Ve süte ilaveten 2 kaşık yoğurt ekledim. Peynir koymadım.

Güzel oldular, biraz daha ince yapsak daha çok kurabiyeye benzeyeceklermiş, kabarınca sert bir poğaçaya benzediler.

Zührenur’un bu işten anlamayacağını düşünüp onu uzak tutmaya çalışıyordum. Ona oynasın diye verdiğim hamurları nohut tanesi kadar yuvarlayıp ısrarla tepsinin içine fırlattı ve ben de yapıyorum edasıyla “haptım, haptım” (yaptım) dedi sürekli.

Yukarıdaki fotoyu gören Elif, aaa kurabiyeler bunlar değildi ki diyeceksin belki de. Fotoğrafını çekseydin o zaman. Ben söylemeyi unuttum sana.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...