Genel

Çocuğumu Memeden Nasıl Kesmeliyim?

Aslında çocuğumu memeden nasıl kesmeliyim sorusunun tuvalet eğitiminde olduğu gibi belli başlı bir cevabı yok. Her annenin yöntemi kendine, her anne kendisini ve çocuğunu gözleyerek bir yöntem çıkarabilir.

Kızımın (23 ay) memeden kesilmesi o kadar kolay oldu ki, hem süreci kolay hem de sonuçları böyle güzel olabilir miymiş dedirtti bana. Bu kolaylığı sizlerin de yaşaması için neler yapılabilir paylaşmak istiyorum.

Oğlumda (4 yaş 2 ay) memeden birden kesmiştim hamile olduğum için, süreç diye bir şey zaten yaşamadık ama sonuçlar çok yıpratıcıydı. Uykuya dalma sorunu ve daha bir sürü şey beraberinde gelmişti.

Kızımda yaşadığım tecrübeyle kesinlikle gece ve gündüz için ayrı ayrı bıraktırmanızı tavsiye edebilirim. Çünkü ağlayan çocukla gündüz ayrı uğraşmak gece ayrı uğraşmak çok zor bir iş. Gündüz ağlamayla uğraşıp gece de daha şiddetli bir bunalım yaşamanız vazgeçsem mi, bu iş olmayacak galiba gibi duygu durumları oluşturuyor annede.

Bu yazıda anlattığım gibi 25 haziranda gündüz kesme işine başlamışım. 19 Ağustos gecesi de gece kesmesine başladık. (1 hafta önce de odasını ayırmıştık) Yaklaşık 2 ay gündüzsüz sadece geceleri emdi kızım. Gündüz kesme sürecimiz 3 gün sürdü. 3 gün boyunca gündüzleri epey ağladı. Aslında süre olarak uzun değildi ağlamaları, bir şeye canı sıkılınca çok aşırı şiddetli ve ağlıyor ve meme meme diyerek teselli arıyordu.

Çocuk meme istediğinde verilecek cevap çok önemli. Kızım sen artık 2 yaşında oldun, büyüdün meme bitti diye açıklama yapıyordum eğer çocuk sakinse. Ama sürekli olarak meme bitti, artık meme yok filan denmemesi gerekiyor. Çocuk meme lafını duydukça daha çok istiyor. Mümkün olduğu kadar meme kelimesini ağza almadan çocuğu neşelendirecek şeyler söylemek ve yapmak çok iyi geliyor.

– Gündüz kesmesinde ilk gün haricinde diğer günler bant yapıştırmadım. İlk gün yapıştırdım çünkü kızım direk üstüme saldıran ve açıp emmeye başlayan bir çocuktu bir çok çocuk gibi. İlk günden sonra çok saldırmayınca bant yapıştırmadım sadece temkinli davrandım açıvermesin kucağımdayken diye.

– Kızım meme istediğinde bir çizgi film repliğiyle cevap verdik. Çocuklarla olan problemlerde çocuğu neşelendirecek bir şeyler yapmak genelde hem çocuğu hem ana babayı rahatlatıyor. Bu yazıda anlattığım gibi bizim evde çizgi film replikleri had safhada kullanılıyor. Bu işi hiç düşünmeden otomatik yapıyoruz. Kayıp Balık Nemo filminde Dori ve Marlin okyanusta ışıklı bir canavarla karşılaşırlar hatırlarsınız. Canavar bunları kovalarken gözüne dalgıç gözlüğü takılır ve gözlüğün lastiği de arkasındaki taşa geçiverir, canavar takılı kalıp kurtulamaz. Dori ve Marlin’in o sırada söylediği bir melodi vardır.

Lokanta kapalı,
Lokanta kapalı,
Lokanta kapalı,
Yok yok yok ,
Sen de diet yap!

Kızım meme isteyince bu şarkıyı söylüyordum, çok sürmedi oğlum da öğrendi ve o da katılmaya başladı. Derken ara sıra eşim de katılmaya başladı ve, kızım meme istediğinde hep birlikte tempo tutup el çırparak lokanta kapalı diye şarkı söyleyen bir aile oluverdik. Bir yandan da kendi halimize gülüyorduk.

Ve gerçekten kızımın sakinleşmesinde çok etkisi oldu. Hiç zorlanmadık neredeyse.

– Geceleri uyurken meme emdiği için gece kesimi de beni korkutuyordu. Ama beklediğimden çok çabuk sonuç aldık. Kızım “ona meme vermemem” davranışını daha önce gördüğü için biraz daha hazırlıklıydı ve gece olunca artık meme yok deyişimi daha çabuk algıladı. Ve ilk gece daha çok olmak üzere 2 gece epey ağladı. Hadi kızım uyu bebeğim, yatıyoruz şimdi bak gece herkes uyuyor vs diyerek piş piş yaptım ve uykuya dalmayı öğrendi. Sonraki birkaç gece, ağlamaları neredeyse tamamen bitti ve son birkaç gece neredeyse deliksiz uyuyor diyebilirim.

Eğer çok zorlanmazsanız süte veya başka bir şeye alıştırmadan çocuğun yanında yatarak uyumaya yönlendirmek en güzeli. Hadi kızım ben buradayım, uyu bebeğim diyorum ve kafasını çevirip 2 dk. içinde uykuya dalıyor.

Oğlum memeden kesilince süte alıştırmıştım geceleri ama o da çok zor oluyor sütü ısıt içir, o sırada çocuğun uykusu açılıyor vs. Sütü nasıl bırakacak bu çocuk diye kara kara düşünürdüm ama çok şükür mayıs yolculuğumuz sırasında kendiliğinden bırakmıştı.

– Gündüzü kestik diyorum ama kızım emerek uyuyan bir çocuk olduğu için sadece gündüz uykularında da meme verdim bu 2 ay içinde. Şu an gündüz uykuları bizi biraz daha zorluyor. Şarkı söyleyen bebeğine şarkı söylettiriyoruz defalarca. (Anne bana bir masal anlatsana, ben de biliyorum ama hep unutuyorum diye başlayan şarkıyı söyleyen bebeklerden almıştım, birkaç ay önce BİM marketlerinde vardı) Bir süre bebeğin şarkısını dinledikten sonra hadi kızım bu son bir daha şarkı söylemiycek bebek diyorum ve ondan sonra ben aynı şarkıyı söyleyerek ayağımda sallıyorum, böyle uyuyoruz. Eğer çok uykusu gelmişse çok zorlanmadan daha çabuk uyuyor gündüzleri.

Beklediğimden çok daha kolay geçen bu memeden kesme tecrübem bana, memeden kesmek o kadar da zor ve yıpratıcı değilmiş dedirtti. Ve dahası insan yöntemli ve biraz  dikkatli olursa çocuk bakmak o kadar da zor değilmiş dedirtti.

Umarım memeden kesecek olanlarınız için de kolaylıklarla dolu olur bu süreç.

Kolay gelsin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...