Genel

Mecburi Gündemimiz: MEMEDEN KESME

Aşağıda kızımın gündüzleri memeden kesilmesini anlatıyorum. Gece kesimimiz de bittikten sonra yazdığım Çocuğumu Memeden Nasıl Kesmeliyim yazısını okuyabilirsiniz.

Memeden kesme konusunda okuduğum tüm kaynaklarda bu işin yavaş yavaş olması gerektiği konusunda birleşiyor. Kimisi öğün öğün azaltın diyor, diğeri, sabah emmelerini azaltın diyor. Şöyle azaltın böyle azaltın bir sürü azaltma alternatifi var.

15 gün kadar önce ben de bu azaltma öğün öğün değil de çocuğun her teselliye ihtiyacı olduğunda ağzına meme vermemek şeklinde olsun diye bir karar almıştım. (Çünkü öyle oluyor, ağabeyi ağlatınca ya da başka bir duygusal durumda hemen meme meme meme meme diye  yakama yapışıyor bizimki) Bu kararımı bir hafta kadar uyguladım başlarda da güzel gitti gerçekten ama sonra ne olduysa oldu bizim kız memeye daha düşkün oldu, beni çok yorar oldu ve ben aldığım kararı unutmuş gibi her fırsatta yine memeyi verir oldum.

Noldu böyle diye düşünürken, memeden kesme ile ilgili uzun süren bir süreci uygulamanın ne kadar zor olduğunu anlamış bulundum. Çok sabır isteyen bir şey çocuk meme dediğinde vermemek ve çocuğu oyalayacak başka şeyler bulmak.

Neyse, 1 hafta da öyle geçti, ne yapacağım ben memeyi nasıl bırakacak bu çocuk diye düşünerek. Bu arada bizim kızın meme düşkünlüğü de katlanarak arttı ve artık beni delirtecek seviyeye ulaştı diyebilirim. Herşeye mız mız eden her şeyden sorna meme diye tutturan bir çocuk oldu. Sıcakların da etkisi olabilir tabi.

Kızımın bu hali benim psikolojimi çok bozmaya başladı, her işini yarım bırakıp 10 dakikada bir emziren bir kadın olmuştum. Sonunda dayanamadığım, bunaldığım, fıttırdığım bir gün geldi, ne olursa olsun bu iş bitecek dedim.(Dün: 25 haziran) Daha önce bir yerde, 3 gün gündüz meme vermeyip sadece geceleri meme vermeye devam edilmesi şeklinde bir doktor önerisi okumuştum. 3-4 günden sonra çocuk zaten kendisi bırakır veya bırakma eğilimi gösterir deniyordu. Bunu uygulamaya karar verdim.

3-4 gün içinde bırakmasa bile benim için sorun değil, gündüzleri emmedikten sonra gece emmesi de şu an için o kadar yormuyor zaten beni.

Oğlumun memeden kesilmesi o kadar ani olmuştu ki, hamile olduğumu öğrenince pat diye kesmiştim. Ne kadar büyük bir hata yaptığımı şimdi anlıyorum. Ne azaltmaya ne de gece gündüz ayırımı yapmaya kalkmadan birden kesmiştim.

Gündüzleri bant yapıştırma yolunu seçtim. Saç ya da sakız yapıştırmak iğrenç geliyor. Sarımsaklı bal gibi şeylerle de çocuğa zulüm etmeyelim diyorum. Meme artık kapanmış bak, açılmıycakmış diyorum bantı gösterip..

Bu şekilde gündüzleri meme vermeyerek azaltma yapmış olacağız, geceleri ise emmek serbest. Birden kesmiş olmayacağız, oğlumda olduğu gibi uyku sorunlarının başlamasını istemiyorum. Bu yazıda anlatmıştım.

Kızımın 2 yaşında olmasına 3 ay kaldı. Emzirme aslında 2 buçuk yaşa kadar devam etmeli diyor bir çok kaynak. Ben de 2,5 yaşa kadar devam etmek istiyordum ama pilimin bittiğini hissettikten sonra fazla zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum. Bir de Ramazan’da emzirmeyen ve hamile olmayan bir anne olarak oruç tutmak istiyorum artık. Son 5 Ramazan’da ya hamileydim ya da emziriyordum.

 

Henüz 2. günümüzdeyiz. Umarım en kolay şekilde atlatırız. Aynı tecrübeyi yaşayan ya da yaşayacak olan herkese kolaylıklar dilerim..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...