Genel

Daha Da Küçükler İçin Allah’ı Merak Ediyorum

Yıllar önce kitap tanıtımı diye bir bölüm vardı Anne Notları’nda, sonra bazı sebeplerden kaldırmıştık.

Öyle beğendiğim öyle paylaşmak istediğim kitaplarla karşılaşıyorum ki, o bölümü yine açmalıyım dedim.

Çocuklar kitap okuma alışkanlığı kazansınlar diye değişik kitaplar almaya çalışıyoruz. Her hafta bu kitaplardan tanıtmaya değer bulduklarımı paylaşacağım. Bazen yetişkin kitapları da olacak.

Bu haftaki kitabımız daha doğrusu kitap serimiz Uğurböceği Yayınları’ndan Özkan Öze imzasıyla çıkan “Daha da Küçükler İçin Allah’ı Merak Ediyorum”.


5 kitaptan oluşan serinin, daha önce 9-10 yaş ve üzeri büyük çocuklar için hazırlanmış olanından almıştık.

Daha da küçükler için versiyonunu hazırlamaları elbette ki çok yerinde olmuş, çünkü çocukların Allah’la ilgili soruları 9-10 yaşı beklemiyor, 5-6 yaş gibi başlıyor.

Sorulardan korkmamak gerektiği, her sorunun mutlaka harika bir cevabının olduğu vurgusu bu kitaplardaki en hoşlandığım yan..

Kitabın kahramanı Meryem bazen babasına soru sormaktan çekiniyor, bazen acaba aklıma gelen soru saçma mı diye şüpheye düşüyor.

Babası onu her daim cesaretlendiriyor soru sorması için.

Yani ki çocukların sorularına cevap verirken ebeveynlere de “Aman çocuğunuzun sorusundan kaçmayın, aman saçma bulmayın” diyor. Ve her sorunun bir cevabı olduğuna önce kendiniz inanın.

1. Acaba Ben Allah’ı Neden Göremiyorum?
2. Herşey Bir Yerde Ama Peki Allah Nerede?
3. Peki Ama Allah Ne Kadar Büyük?
4. Her Şey Bir Şeye Benzer Peki Ya Allah Neye Benzer?
5. Her Şeyi Allah Yarattı Peki Ama Allah’ı Kim Yarattı?

şeklindeki 5 kitabın hepsi de sorulara net cevaplar veriyor ve çok beğendim, özellikle 4 tanesini çok tuttum. Favorim neydi diye sorarsanız, karar veremiyorum biraz zor olsa da 3 ve 4 numaralar favorim olurdu herhalde.

Neden diye sorarsanız, çaktırmayın belki çocuklar bana bu soruları sorsalar, bu kadar düşünülmüş ve orjinal cevaplar veremeyeceğim için olabilir.

7-8 yaş çocuklarının rahatlıkla anlayacağı bir dil kullanılmış, ama tabi konular soyut neticede, anne babayla beraber okununca daha net anlaşılır herhalde.

Keyifli okumalar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...