Genel

Hastalık Geliyorum Der, Öksürük& Burun Tıkanıklığı

Havaların soğumasıyla küçük çocuklar için hastalık dönemi başlıyor. Öksürük veya burun tıkanıklığı geçmezse çoğunlukla hastalık geliyor ardından. Bunları görünce tedbirlere başlamak lazım.

O küçük bedenlerin ateşli geceler ve antibiyotikli günler geçirmemeleri için bildiğim uyguladığım basit şeylerden bahs etmek istiyorum.

……………………………………………………………………….

Hafif öksürük için & Çocukta öksürük yoksa bile kış günlerinde koruyucu önlem:

Hafif öksürük sabahları oluyor ve geceleri ara sıra, çok derinden gelmiyor

. Sabahları 1 veya 2 tatlı kaşığı gerçek keçiboynuzu pekmezi (9- 24 ay için 1 çay kaşığı), veya;
. Sabahları bir tatlı kaşığı bal ile yapılmış yarım çay bardağı ılık bal şerbeti (12- 24 ay için de 1 tatlı kaşığı), veya;
. Sabahları 1 tatlı kaşığı bal ile 4-5 damla limonu karıştırıp çocuğa verebilirsiniz. (12- 24 ay için de 1 tatlı kaşığı)

Hepsi aç karnına veriliyor.

Ben daha çok keçi boynuzu pekmezi veriyorum. 1 orta boy kavanozu 3-4 ayda sadece çocuklar tüketiyor. Oğluma (4 yaş) 2 tatlı kaşığı kızıma (2 yaş) 1 tatlı kaşığı veriyorum.

…………………………………………………………………………

Şiddetli Öksürük: (Sabahları ve gün boyu süren derinden gelen kötü öksürük)

Böyle öksürük varsa artık hastalık iyice geliyorum demiştir. Hemen en yakın aktardan zencefil alın.

1 tatlı kaşığı bal ile 1 silme çay kaşığı toz zencefili karıştırıp sabah akşam (arada yaklaşık 12 saat oluyor) aç karnına verin. (12. aydan sonra karışımdan 1 çay kaşığı, 18 aydan sonra 1 tatlı kaşığı verilebilir)

Çok kuvvetli bir ilaç yerine geçen bu karışımdan 2-3 ölçü hazırlayıp 2 tatlı kaşığını oğluma 1 tatlı kaşığı kızıma veriyorum. Bu sene henüz vermem gerekmedi, umarım gerekmez. Geçen kış bu karışımı çok kullandık ve doktor yüzü görmeden hastalıklarımız iyileşti çok şükür. Merak etmeyin, eğer zencefili silme çay kaşığı koyarsanız tadı kötü olmuyor çocuklar için bile. İlk başta biraz garipseseer de alışıyorlar.

Ek olarak, ıhlamur ve sıcak çorbalara ağırlık vermek iyi tabiki.

………………………………………………………………………….

Burun tıkanıklığı:

. Damla/sprey yerine tuzlu su kullanıyorum, eski bir sprey şişesini kullanarak. Ölçüsü yok, anlıyorsunuz zaten az veya çok tuzlu olmasın yeter. Hafif burun tıkanıklığında sabah- akşam 2-3 fıs; şiddetli ise günde 4 kere 2-3 fıs uyguluyorum.

Siz de çok kullanıp fayda görmediğiniz burun damla ve spreylerinden, hiçbir etki yapmayan serum fizyolojiklerden bıktıysanız tuzlu suyu deneyin. Gerçekten çok etkili oluyor.

. Burun tıkanıklığı çok ilerlemişse gece çocuğun burnuna 1-2 kaşıkzeytinyağı damlatabilir veya terayağı sürebilirsiniz. Anneanne babannelerimizin uyguladığı bu eski yöntem de işe yarıyor.

…………………………………………………………………………..

Çocuk uyurken ağzı açık ise kapatın

Hem öksürüğü hem de burun tıkanıklığını önlemede çok çok önemli ve en çok üzerinde durarak uyguladığım yöntem, gece uyurken çocuğun ağzını kapatmak.

Çocuklar burunları tıkalı olunca mutlaka ağızları açık uyuyorlar.

Nefes almak için burun kullanılmayınca tıkalı olan burun açılmıyor, daha da tıkanıyor. Ağız açık olunca hava ağızdan girip çıkıyor, boğaz kuruyor ve üşüyor öksürük ilerliyor.

. Küçük bebeklerde ve 2 yaşa kadar olan çocuklarda açık ağzı elinizle hemen kapatıveriyorsunuz zorlanmadan. Hemen burundan nefese geçiyor.

. Ama çocuk 3 yaştan büyükse direniyor genelde, ve ağzını yine açıyor uyku arasında. Çocuğu yan yatırır ve kafasına yastığın ucuna çekip kafasının eğik durmasını sağlarsanız ağzı kapalı uyuması daha kolay oluyor. Çocuğa ağzını kapatıp burnundan nefes almasını yatmadan önce söylemeniz de etkili olabilir.

Çocuk uykuya daldıktan sonra 15-20 dk geçince derin uykuda oluyor ve o sırada ağız kapama işlemini yapıyorum ben.
Oğluma artık o kadar çok telkin ettim ki, oğlum ağzını kapat burnundan nefes al diye çocuk uyanınca ağzı açıksa bile yine ağzını kapatıp burundan nefes almaya çalışıyor. 

Ne kadar uğraşsanız da kapatamıyorsanız çocuğu daha fazla rahatsız etmeyin 🙂 Odaya bir şekilde buhar verin ara sıra. Kaloriferin/sobanın üstüne su koyun, doktor  bir arkadaşım kimi annelerin gece yarısı ütü çalıştırdığını söylemişti buhar olsun diye 🙂

Ben bugünlerde bir ketıl dolusu su kaynatıp ağzını açıp çocukların odasında tehlikesiz bir yere bırakıyorum, iyi buhar oluyor.

Allah hastalıklardan korusun diyorum, hem çocuklarımızı hem de bizi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...