Genel

Kadın Olmanın Ne Demek Olduğunu Düşündünüz Mü?

Bu videoyu Mynet’e ekleyen kişi altına şöyle bir not düşmüş:

DÜNYA ÜZERİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDET OLDUKÇA ÜST BOYUTLARDA ŞİDDETİ UYGULAYAN KİŞLERİN EĞİTİM VE EKONOMİK DÜZEYLERİNE BAKILDIĞINDA ALT YADA ÜST KATMAN ARASINDA BİR FARK OLMADAN HER KESİM TARAFINDAN UYGULANDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR.

YALNIZ ÖZELLİKLE VURGULAMAK İSTERİM Kİ ŞİDDETE MARUZ KALAN SADECE KADINLAR DEĞİL, ERKEKLER DE ŞİDDETE MARUZ KALMAKTADIR. ÖZELLİKLE ERKEK ÇOCUKLARI EN FAZLA ŞİDDETE MARUZ KALAN GRUPTUR.

Erkek çocuklarının şiddete maruz kalmaları çok garip değil mi? Gerçekten çoğu zaman oğlanı değil de kızı tutma gibi bir eğilim hissediyor olabilir miyiz? Kız ileride ezilebilir diye onu ezmemeye özen gösterip, erkek çocuk nasıl olsa oğlan diye onu biraz daha ihmal ediyor olabilir miyiz?

Ya da kız yumuşaktır güzellikle söylemekten anlar ama, oğlana şiddetle öğretmek lazım gibi abuk bir düşünceyle erkek çocuklara şiddet uygulanıyor olabilir mi?

Erkek olsun kız olsun her çocuk şefkate muhtaçtır. Ve sanırım erkek çocukları daha çok muhtaç.. Kızlar kendilerini cilveyle sevdiriyorlar ama erkek çocukları özellikle bebeklikten çıkınca kız gibi dikkat çekici olmuyorlar. Dikkatlerimizi kız kadar çekmeseler de erkek çocuklarına da dikkatimizi ve ilgimizi verme konusunda özel bir çaba göstermek gerekiyor. (Tek çocuğu olan anneler bu yazdıklarıma yabancılık çekebilir ama bir kız bir de oğlu olanlara özellikle tanıdık gelecektir)

Erkek çocuk nasıl olsa erkek (ilgi beklemez) zannedip kıza daha fazla ilgi göstermek bir çok yetişkinin düştüğü bir hata.

Ve, unutmamak gerekir ki her erkek çocuk ileride bir kadının kocası olacak. Erkek çocuğumuza şiddet uygulamışsak ya da ilgi eksikliği yaşatmışsak o da karısına bunları yaşatacak.

Ve, KADIN’a yapılabilecek en büyük iyiliklerden biri, iyi bir erkek evlat yetiştirmektir desek doğru bir çıkarım yapmış oluruz sanırım.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...