Genel

Mayıs 2012 2. Hafta Yemek Planı


Evet güzel oluyor böyle 1 haftanın yemeğini önceden düşünmek. Planlamak güzel şey, uygulayabilince tabi. Perşembe’den perşembeye planlıyorum.

1. Etli enginar dolması (enginarın soyulmasını paylaşmıştım+ tarifi burada) + Naneli domatesli salata
2. Kırmızı mercimek çorbası + Kuru patlıcan dolması + yoğurt
3. Zeytinyağlı barbunya + Pirinç pilavı + Salata
4. Yoğurtlu biber kızartması + patates kızartması üzerine kıyma + komposto
5. Beşamel soslu fırın ıspanak + makarna
6. Tavuklu patatesli bezelye yemeği+ Bulgur pilavı
7. Önceki günden kalanlarla idare edilen bir gün

Resimde gördüğünüz enginar dolmasını dün yaptım. dün pazarda bir tane bayanla birlikte enginar satan pazarcı abiye brifing verdirdik gibi oldu

Enginarın dolmalık olanı taze körpe küçük olanıymış, sapından tutunca kafası sallanmalıymış. Sallanmıyorsa odun gibi olmuş kart enginar demekmiş. Kart enginarların sadece içi yenirmiş.

Yanımdaki kadın, enginarın yapraklarının arasına da 1 çay kaşığı dolma içi koyuyormuş. Yoksa az geliyormuş iç onlara. Gerçekten öyle, yaprakları çıkarınca ortada dolma olarak kalan kısım biber dolması kadar oluyor. Ama enginar dolmasının adedi biber dolması gibi çok olmuyor. Ben de aralara iç koydum.

Sonra enginarın sapı da salatalık gibi yeniyormuş, abi bize kesti verdi yedik. Hafif mayhoş bir tad ama enginarın faydası uğruna yenir değil mi 🙂 Yine körpe enginarın sapı yeniyor ama kart enginarınki yenmiyor. Kenarlarındaki koyul yeşil yerleri soyup ortadaki beyaz salatalık gibi kısmı yeniyor, salata filan yapılıyormuş.

Afiyet olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...