Genel

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Çocuklarla Gidilebilecek Yerler bölümüne eklediğim NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ‘ne gitmek birkaç gün önce sonunda nasip oldu.

Tem otoyolu ve başka büyük yolların ortasında olduğundan oldukça gürültülü bir yer. Ama gürültüyü saymazsanız İstanbul’un içinde bir cennet gibi burası.

Yüzlerce çeşit bitkiyi görme ve tanıma imkanınız var. İlk girdiğinizde havuzlu bir bölüm görüyorsunuz. Etrafta banklar var. Her yer yeşil alan tabi, ve havuzun kenarındaki ördeklerin ara sıra ortalıkta gezindiğine şahit oluyorsunuz.

Demir köprüyü geçince mesire alanı ve çocuklar için hazırlanmış bölümler var. Keşif bahçesi isimli mekanda çocuklar çok eğlendi.

Başka bir blogtan aldığım bu resimde gördüğünüz gibi keşif bahçesi tam çocuklara göre bir yer. Ayrıca mesire alanındaki göletin içinde nilüfer çiçeklerini gördük. Hep resimlerde gördüğümüz bu görüntüyü ilk defa gerçek olarak gördük.

Giriş ücretsiz, insan her ne kadar şaşırsa da böyle harika bir mekena giriş neden ücretsiz diye.

Piknik için mesire alanı da var, harika bir yer piknik için. Ama eşim gibi gürültüden çok rahatsız olan biriyseniz piknik yapamazsınız vızır vızır araba sesinden.

En güzeli ise, tabelalarda “çimlere basınız” yazması ve halı gibi yemyeşil çimene içiniz rahat rahat basabilmeniz.

Bilgi için: http://www.ngbb.gen.tr

Fotograflar Kaynak: http://asliberry.blogspot.com/2009/05/botanik-park.html

Bunlar da hoşunuza gidebilir...