Genel

Taklitler

Çocukların en şirin hallerinden biri de anne babayı körükörüne taklit ettikleri ve komik oldukları anlar sanırım. Büyüklerinin ne yaptığı hakkında hiç bir fikirleri olmadığı halde yapılması gerektiğini düşünerek yaparlar bazı şeyleri.

Onların bu halleri anne babayı "demek ki benim her halimi taklit edecek" diye düşündürür ve endişelendirir de çoğu zaman. Kendine çeki düzen vermeye ve özellikle çocuğun yanında yanlış şeyler yapmamaya dikkat ederler. Bu dikkatin bir anlık değil uzun süreli olması dileğiyle.. Daha doğrusu yanlışları sadece çocuğun yanında değil her zaman yapmamaya dikkat etmek dileğiyle, bizim oğlanın taklitlerinden bir kaçını yazmak istiyorum. Siz de yazının altına yorum bölümüne çocuğunuzun taklitlerini yazabilirsiniz. İşte bizimkiler:

1. Babamızın çay bardağı taşıyış stili vardır, bardağı üstten tutar. Özellikle kahvaltıdan sonra çayını alır, masasının başına gider. Giderken bardak elinde bir poşet taşır gibi üstten tutarak sallaya sallaya gider. İşte bizim oğlan da bardağı hep o şekilde taşır. Kocaman su bardağını bile illa o şekilde taşıyacak. Küçücük eliyle kocaman bardağı üstten tutar, parmaklarının arasına alır, içi dolu bile olsa sallaya sallaya taşımaya çalışır.

2. Annem bizdeyken annemle oğlum her gün dışarı çıkarlardı. Annem yere eğilmemek için ayağını karşı merdivene dayayıp ayakkabıyı tam giyerdi. Bizim oğlan da aynen onun gibi her defasında karşı merdivene ayağını dayıyor, eğiliyor, eliyle ökçe kısmına biraz dokunup önemli bir şey yapmış edasıyla ayağını indiriyor.

3. Geçen gün dinlediğim radyo frekansının cızırtısı kesilsin diye cihazın kablo şeklindeki antenini sallıyorum. Bizimki de geldi yanımda radyonun fişinin takılı olduğu uzatma kablosunu tuttu, aynı benim gibi, bir şeye denk getirme edasıyla sallamaya başladı.  Bir de bana bakıyor kendinden emin bir halde, ben de senin yaptığını yapıyorum der gibi.

4. Birisinden görmüş herhalde, azıcık öksürse bile hemen sırtına vuruyor kendisinin, ve vurduktan sonra rahatlamış gib yapıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...