Bebek çocuk

Uyku düzeni için yaptığım 4 şey


Bugünlerde bana bedenin gıdası ne diye sorsanız yemek değil uyku derim.

Son bir aydır Elif Zeynep (21 ay) geceleri geç uyumaya ve sık sık uyanmaya başlayınca, uyku olmayınca şu hayatta ayakta kalmanın ne kadar zor olduğunu bir daha tecrübe ettiğim bir dönem başladı.

Gözlerim çökük, kızarık, bakışlarım cılız şekilde geziyorum ortalarda. Uykumu alabilmek için sabahları erken kalkma tutkumdan vazgeçtiğim zamanlar da oluyor ama o zaman da gün çok verimsiz geliyor.

Bu çocuk neden niye geç yatıyor sorusu varoluşsal bir önem taşır oldu son günlerde? Ve neden gece sık sık uyanıp güneş doğduktan sonra derin uykuya dalmaya başlıyordu?

Başlıca nedeni havaların soğuması ve yağmurlu gitmesi sebebiyle günlük parka gidişlerimizin aksaması galiba. Hava almak, ortam değiştirmek, enerjisini atmak yorulmak bir yaşını geçmiş bebeklerin en büyük ihtiyacı. Bunlar olmayınca uykusu daha geç geliyor.

Banyo yaptırmak da rahatlaması ve yorulması için başka bir yol tabi.

Çok fazla uykusu gelmeden yatınca gece çok uyanmaya başladı. Aynı şeyleri önceden de yaşamışlığın tecrübesiyle hemen birşeyleri değiştirmek için atağa geçtim. Neler yaptım:

1. Dışarı çıkaramadığım günler mutlaka banyo yaptırmaya gayret ediyorum.

Gece genelde üşütmeye neden olduğu için öğlen uykusundan önce yaptırıyorum, hem öğlen uykuya dalmasını hızlandırıyor.

2. Sabahları en geç 8:30 da uyandırıyorum.

Aslında bu yaş çocuklar sabah 6-8 arası uyanmalıymış ama ben bir yarım saat daha veriyorum.

Geç kalkması öğlen geç yatmasına neden oluyor. Bu da öğlen çok uyuyup gece yarı uyanık geçirmesine…

Çok zoruma gidiyor uyandırmak. Kendimi merhametsiz hissediyorum ama vakitli yatıp vakitli kalkması en çok onun büyüme gelişmesi için gerekli diyerek kendimi ikna ediyorum. Allahtan ağlamıyor neşeli kalkıyor.

3. Akşam 21:30 da yatırma hazırlıklarına başlıyorum.

Bu yaş çocuklar en geç 21’de uyumalıymış ama ben bunu anca yapıyorum şu an.

Geceleri uykusu nasıl olsa var diye eşimle film izlerken emzirerek uyuturdum. Ama artık ışık ve ses çok dikkatini çekiyor ve bazen uykusu olsa da 2 saat boyu uyumuyor.

Zaten her Allah’ın akşamı film ya da takip ettiğimiz bir iki diziyi yarım yarım izliyoruz, ara sıra da sekteye uğrayıversin diyerek kendi uyuyacağı odada karanlık ortamda uyutmaya başladım. (bizim yatak odasında yatıyor)

4. Zamanında çok faydasını gördüğüm uyku öncesi rutin oturtmaya çalışıyorum. Aynı yerde aynı şekilde alt alma, el yüz yıkama (rahatlatıyor), diş fırçalama, üst değiştirme, D vitamini damlatma, burnuna serum fizyolojik sıkma, hadi uyuyalım şimdi gibi sözcüklerden ve birkaç oyundan sonra her gece aynı yerde emzirme şeklinde bir rutin.

Böylece, gündüz 12:30 da öğlen uykusuna yatıp, 14:30 da kalkabiliyor. Akşam 22:00 de uyuyabiliyor bir kaç gündür. Biraz daha öne çekmem lazım tabi.

Uykuyu düzene sokmanın bizde en büyük artısı iştah ve yemek noktasında oluyor. Erken kalktığı zaman öğle uykusuna kadar 2 öğün yiyor. Diğer türlü öğleden önce sadece kahvaltı, öğlen uykusuna da geç yattığı ve uzun uyuduğu için 4’te kalkıp bir akşam yemeğiyle durduğu, gece 12’ye kadar doğru düzgün birşey yemediği çok vaki oluyor.

Biraz daha sıkı tutarsam güneş doğarken kalkıp, batışından sonra uykusunun gelmeye başladığı bir düzene kavuşmayı ümit ediyorum.

Arada düzen bozucu etkiler, dışarıda olduğum zamanlar öğlen uykusunun aksaması gibi durumlar da olacak tabi. Direnç ve istikrara ihtiyacım olacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...