Genel

Anne Faktörü Kitabından – III (Kısa Notlar)

* Anne çocuğun kötü yanlarını görmezlikten gelir ve gösterişe olan merakını sınırlayamazsa çocukta narsizm adı verilen bir kişik özelliği gelişir. Narsist kişiler bencildir ve kendilerine özel bir kişi gibi davranılmasını isterler.

Bu eğilimde olan bir çocuğun istekleri bitmez. Her durumda ve her ilişkide özel olma arayışındadır. Sıradan bir kişi olmaya dayanamaz. Binlerce izleyicinin övgüsü ve alkış olmadan yaşayamayan bir yetişkin olu çıkar.

Bu dinamik evlilik yaşamında özellikle yıpratıcıdır; çünkü narsist kişi eşinden de tıpkı annesi gibi kendisine hayran olmasını bekler.

* İyi bir anne kusursuzluk aramaz, ama yaptığımız hataları da görmemezlikten gelmez.

* Kötülük kabul edildiğinde gücünü yitirir. Ve onu cesaretle karşılayabiliriz. Yaptığınız yanlışlardan biriyle yüzleşirseniz, onu itiraf edin, ama aynı zamanda onu değiştirmeye çalışın.

* İyi bir anne çocuğunu beslemekten çok daha fazla şeyler yapar. Çocuğa geleceğin merceğinden bakar. Yani küçük çocuğundaki potansiyel yetişkini göz ardı etmeden ona yaklaşır.

* İyi bir anne, yavaş yavaş çocuğunun daha çok sorumluluk yüklenmesine izin verir. “çünkü ben anneyim” sözü 2 yaşındakiler için geçerlidir. Ama 14 yaşındakileri yaşama hazırlamada yardımcı olmaz.
 
* Anne çocuğuna hem sorgulamayı hem de otoriteyi kabul etmeyi öğretiyorsa, onun uç noktalarda bir kişilik geliştirmesini önlemiş olur. Bu uçlardan biri, sürekli olarak anababasının onayını bekleyen, herkesi mutlu etmeye çalışan ürkek ve uysal bir kiş, öteki de bir başkasının yönetiminde çalışamayan bir isyankardır.

* Çocuklar çok meraklıdır ve her şeyi öğrenmek isterler. Bilgili olduklarında kendilerini güvende hissederler ve kendilerini de bilginin kaynağı olarak görürler. Gözlemci bir anne çocuğuna sanattan bitkilere kadar her şeyi doğrudan öğretebilir.

* Anne çocuğuna düşünmesini öğretmelidir. Çocuğa bilgiler vermek önemlidir, ama ona düşünmeyi öğretmek daha önemlidir. Çocuğun her sorusuna doğrudan yanıt verme yerine zaman zaman düşünmesine ve yeteneğine bağlı olarak bilgiye nasıl ulaşacağını öğrenmesine yardımcı olmalıdır. Örümcekle karıncaların arasındaki farkı öğrenmek isteyen 9 yaşındaki bir çocuğa bilgiyi kitaplardan nasıl edineceği öğretilebilir.

* Başarılı liderler birlikte çalıştığı kişinin görüşleri kendilerininkinden farklı olduğunda onları öğrenmek isterler.

* Ana babamızın bir altında olduğumuzu hissettiğimiz an, kendi koyduklarımız da içlerinde olmak üzere tüm kurallara karşı çıkarız.

* Yeni yetmenin yetişkinlere karşı isyanı onlara zor anlar yaşatmak için değil, anne babasının bir altında bulunmaktan kurtulmak içindir. Anneniz ya da başka bir yetişkin sizi yönettiği sürece yetişkin benlik denetiminizi ele geçiremez ve isyan edersiniz.

* Anne oğlunu hissettirmeden babasıyla daha yakın bir ilişki kurmaya yönlendirebilir. Erkek çocuklar annelerinden farklı olduğunu öğrenmelidir.

* Alıntılar ‘Anne Faktörü’ isimli kitaptan yapılmıştır. Henry Cloud, John Townsend, Sistem Yayıncılık

Bunlar da hoşunuza gidebilir...