Genel

Anne Sütünü Beklemek Ve Arttırmak


Elif Zeynep doğduktan sonra sütüm hemen gelmedi. (5 yıl önce kızım Zührenur doğduğunda ise hemen o gün sütümün geldiğini hatırlıyorum.)

Bebeğim Allah’ın ilham ettiği o büyük gayretle emdiği halde 2 gün boyunca damla damla az birşey geldi. İnsanın şefkatine dokunuyor, çocuk yapışıyor emiyor emiyor ama onun bu inanılmaz gayretine rağmen çok az bir şey geliyor.

Ağız denilen bu şeffaf sıvının bebeğin bağışıklık sistemi için çok önemli olduğunu, az da olsa ona yettiğini bildiğim için çok yıpranmadım. Sabr ettim bekledim.

Çoğu uzman anne karnında aldığı gıdanın doğduktan sonra bebeğe 2 gün yeteceğini söylüyor.

Genellikle 3. günden sonra süt foşur foşur gelmeye başlıyor bir çok annede.

Aslında ilk günden foşur foşur gelse daha yeni işleve başlayacak olan minik mideyi birden doldurmak çok büyük yük olurdu galiba. Herşeyde bir hikmet var aslında.

Hastanede anneyi iyi emmiyorsa hemen mama verme girişiminde bulunuyorlar bazen. Öyle yapmasınlar diye gayet güzel emiyor dedim. Süt gelmese de çocuk gayet güzel emiyordu yani 🙂

Mama alan çocuğun karnı doydukça anneyi emme isteği de azalacağı için sütün gelmesini geciktirebilir. Biraz sabır lazım.

Elif Zeynep doğduktan sonraki 2 gece pek derin uyumadı, sürekli emzirmeye çalıştım. Zaten sürekli bir aranma halindeydi, emzirmekten başka çare yoktu. Çocuğun doymadığını bilerek habire emzirmek yorucuydu tabi.

Çok şükür emzikten yardım aldım. Uyanıkken emziği fırlatıp atıyordu ama uykuya daldığında emziği bir şekilde ağzına sokup emmesini sağlıyordum. Böylece daha seyrek uyandı. O uyurken ben de uyudum. Emziği emmek uykuda biraz olsun onu oyaladı.

İlk 2 gün boyunca:

Sulu meyvelere,
Meyve sularına,
Hurmaya,
Çiğ kuruyemişlere,
Emzirme çayıma,
Bol su içmeye

abandım, asıldım.

Artık hangi argo tabiri kullanayım bilmiyorum süt gelsin diye çırpındım yani. Çok şükür 3. gün vuslatı yakaladık 🙂

Bebeğim şöyle kana kana, derin derin çeke bir güzel karnını doyurdu. Sütüm bol olsun diye bu yaptıklarıma ihmal etmeden devam ediyorum.

Normal öğün yemeklerinde de yeşillik yemeye ve protein ağırlıklı beslenemey dikkat etmek gerek sütün kalitesi için.

En önemlisi süt gelmediğinde morali bozmamak. Gelecek diye düşündükçe gelir inşallah.

Sadece 2 gün sabır lazım 🙂

Resim: Alıntı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...