Genel

Çocukları Yemedikleri Yemeklere Isındırmak

Efendim daha önce bir çok yazıda belirttiğim gibi çocukların yemek yemeyle ilgili tercihlerini genel olarak kafaya takmıyorum. Ama evde ekseriya sebze/baklagil yemeklerinin pişip de çocukların bunlara hiç yüz vermemesi ve onlar için ayrıca bir şeyler hazırlamak bazen insanı bunaltıyor. Şunu yiyiverseler bana ayrıca iş çıkmazdı diye geçiriyorum. Bir de kızım yiyeceği halde, abisi ben bunu sevmem deyince her şeyi tekrar ettiği gibi o da hemen ben bunu sevmem diyor ve yemiyor.

Sebzelere ve diğer şeylere alışmaları için planlı bir şeyler yapmaya karar verdim. Amacımız asla zorla yedirmek değil, ısındırmak olacak tabi.

1- Sebze boyama etkinliği: Brokoli, ıspanak gibi sebzeleri boyama faaliyeti yapacağım. Daha önce yaptığımız baklagil faaliyetlerinin de olumlu etkisini görmüştük.
2- Mız Mız Çocuklara Yemek Yedirme Formülü yazısında bahsi geçtiği gibi yemek resimlerini görünür bir yere asma: İnternette fotoğraf sitelerinde bulduğunuz öyle güzel yemek çekimleri var ki, hiç sevmediğiniz yemekleri bile canınız çekebiliyor. İşte onlardan fotoğraf kağıdına bastırıp odalarında panoya asacağım. En başta ıspanak.

Yemek Esnasında da:

1- Görüntüsüne aşina olmaları ve alışmaları için, sebzeyi/baklagili yemeyecek olsalar bile sevdikleri bir yemeğin yanında tabaklarına koymak iyi oluyor. Daha önce bunu uygulamışım birkaç sefer. Kokusu sürekli burunlarına gelince tadına da bakma isteği oluşuyor ve bir tane bile olsa yiyebiliyorlar. Tabağa koyduktan sonra ye diye teklif etmiyorum pek, ters tepiyor. Tabağa koymak yeterli.

2- Çocuklara Yeni Tatlar Denetmek İçin Bir Yöntem isimli videoda paylaştığım yemeklere oy verme uygulamasını yapmak. Sadece bir lokma alıp yemeğin tadına bakıp oy verecekler. Kızım oy vermeyi anlamadığı için tadına bakmayı reddediyor ama oğlan yerse kız da yer.

Başka neler yapılabilir yazının altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...