Genel

Eşinizle Muhabbet Ediyor Musunuz?

İki gün önce bir sebepten çok canım sıkkındı. Akşam yemeği hazırlarken eşim yanıma geldi. Eşim o akşam bir yere gidecekti. Canımın hala sıkkın olduğunu görünce, istersen gitmeyebilirim seni böyle bırakıp gitmiyim dedi.

Git git dedim. Sanki evde kalsan muhabbet mi edeceğiz? Sen en iyisi git ben kendi kendime zaman geçiririm dedim.

Eşim de “sen konu açtın da ben konuşmadım mı” şeklinde, klasik erkek bakışından çıkan bir cümle sarf etti.

Sanki evde kalsan muhabbet mi edeceğiz cümlesini aslında düşünerek söylememiştim. Ağzımdan çıkıverdi, belki eşimin gitmesini istiyordum böyle bir bahane bulmuştum, bilemiyorum. Ya da o kadar kötüyüm ki, beni güzel bir muhabbet açar ancak demek istemişim.

İstemsiz çıkan bu cümle üzerinde düşünmeye başladım, muhabbet etmek gibi bir isteğim yoktu aslında ama şöyle koyu bir muhabbet fena da olmazdı. En son ne zaman kiminle tatlı ballı bir muhabbet etmiştim diye düşündüm. Bunları düşünürken bir yandan da salatanın yağını ve limonunu koyuyordum.

Eşim hala yanımdaydı, başladı muhabbet etmek üzerine felsefe yapmaya. Onun felsefe ve diyelaktikleri pek meşhurdur.

“İnsanlar kimlerle koyu muhabbet eder”den başladı (genelde uzun süredir görüşülmeyen arkadaşlar), “muhabbet etmek için ne lazımdır”dan çıktı falan filan.

Ben şöyle bir savunmayla cevap verdim. “İnsanın birisiyle koyu muhabbet etmesi için nadiren görüşmesine gerek yok, kafa dengi olmak yeterli.Biz de seninle kafa dengi olmayan iki insan değiliz. Dünyaları birbirine ne kadar uzak eşler var, çok şükür biz onlardan değiliz.”

Kafa dengi olmak gerekli mi diye bir soru attı eşim de ortaya. Biraz onu da konuştuk. Sonra çocuklardan biri mi geldi noldu hatırlamıyorum. Bizim muhabbet etmek üzerine süren muhabbetimiz bitti, yemek yedik.

Muhabbet üzerinde konuşmak bile baya zevkliymiş diye düşündüm. Konuyla ilgili tek kesin çıkarımımsa şu oldu: Anne olan bir insanın kesinlikle eşiyle muhabbet etmeye ihtiyacı var.

Siz eşinizle muhabbet ediyor musunuz? Muhabbet edip hayata biraz zevk katmak için neler yapabiliriz? Lütfen değerli düşüncelerinizi iletin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...