Genel

Vefalı Dost Öksürük İçin Çare

Cânım, güzelim, anlamlı sonbaharı hastalık ayı olarak anmak istemem ama bir anlamda öyle oluyor hatta kabus oluyor biz anneler için. Daha önce Hastalık Geliyorum Der, Öksürük& Burun Tıkanıklığı yazısında öksürük için özellikle zencefilli tariflerden bahs etmiştim. Ve burun tıkanılığı için yapılabilecek şeylerden. Orada bahs ettiğim zencefil- bal karışımına şiddetli öksürük varsa düzenli ve dikkatlice devam etmek gerekiyor ama oğlumda yeni başlayan öksürüğümüzde hemen zencefile sarılmayayım diye, bir forumda okuduğum başka bir tarife yöneldim.

Herkesten “Evet öksürük hemen kesiliyor” yorumu almış olan bu basit karışım çok şükür bizde de işe yaradı. Eşimde de başlangıç aşamasında olan bir öksürük vardı o da geçti.

1 tatlı kaşığı bal + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı + 1 tatlı kaşığı limon

Bunları karıştırıp, karışımın tamamını şifa niyetine çocuğa verin. Bir sabah bir akşam. Çocuğunuz 1 yaşın altındaysa karışımdan sadece 1 tatlı kaşığı verin.

Artık organik gıda pazarları ve aktarlarda hakiki bal, gerçek zeytinyağı bulmak zor değil. Market balı ve zeytinyağı yerine doğallarını kullanırsanız eminim daha iyi sonuç alırsınız.

…………………..

Kırmızı mercimekli, sebzeli çorbalara ağırlık vermek, ayrıca mevsim meyvelerinden oluşan meyve suları sıkmak gibi etkili önlemleri de unutmamak lazım. Katı meyve sıkacaklarıyla nar+ siyah üzüm, nar + havuç, elma+ havuç, havuç+ armut gibi karışımlar harika oluyor.

Hastalıksız bir kış arefesi diliyorum herkese.

Hasta olanlara da acil şifalar, annelere sabırlar.

Çare aramak kuldan, şifa Allah’ tan.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...