İÇ DÜNYA

Hiç Olduğunu Anlamak


Bir süredir yoğun bakımda olan anneannem dün sabah ebediyete göçtü.

Ölüm ne kadar sıradan, ne kadar olağan ve doğal bir olay değil mi.. Ölen kişi yakınınız değilse eğer..

Ölmüş işte, herkesin başına gelecek, Allah rahmet eylesin deyip geçilir. Olmadı bir fatiha okunur.

Ama hayatına tanıklık ettiğiniz, beraber anılarınızın olduğu ve akrabalık bağınızın bulunduğu biri olunca, ölümün gerçekte ne manaya geldiğini düşünüyor insan.

İşte o bize böyle böyle yemekler yapardı, sofra kurardı, şöyle biriydi diye düşüncelere dalarsınız.

Yaşadığı anlarına şahitliğiniz ne kadar fazlaysa, ölümüne de o kadar içerlersiniz.

Yaşantısını bildiğiniz biri ölünce duygu gözüyle görüyorsunuz ki, güzel anlarını bildiğiniz o insan nasıl gittiyse, şu güzel ve gösterişli dünyadan herkes bir bir gidecek. Ve bir gün siz de.

Her zaman bildiğiniz bir şeyi, o sırada hissediyorsunuz. Çok hissediyorsunuz.

İşte o çok normal bulduğunuz ölüm, o zaman hiç normal gelmiyor..

Sevdiklerin geride bırakıldığı, lezzetlerin terk edildiği bir ayrılışa dönüyor.

Bir ahiret olduğunu bilseniz, ehl-i iman için kabrin cennetin bekleme salonu olduğuna inansanız bile, yani ölüme bitiş gözüyle bakmasanız bile, bir kopuş gözüyle bakıyorsunuz. Ki öyle.

Ve zor bir deneyim olacak muhakkak. Kimsenin denemek istemiyorum deme şansı da yok.

Şu dünyada hep gururla yürümek, zevk odaklı yaşamak isteyen nefsin, ne kadar da güçsüz ve kudretsiz bir olduğunu da idrak edişi olacak.

Hani “Her nefis ölümü tadacaktır” ayeti var ya, dün okudular cenazenin başında. Orada insanın tadacağı nedir, tek acı mıdır diye düşünürüm hep.

O tattığı şey biraz da kendinin bir hiç olduğunu anlaması herhalde. Secde ile yakalamaya çalıştığımız hiçlik iz’anının perdesiz yaşanması gibi. Gerçekten sahip olduğun hiç ama hiç bir şey olmadığını yakinen anlayacaksın. Bedenin de dahil.

Yaşadığımız ahir zaman ve ortamda böyle bir son hiç yaşanmayacakmış gibi düşünmeden yaşamak el üstünde tutulurken, namazla ve duayla hiçliğin talimini yapanlara selam olsun.

Ve ölümden sonraki ebedî varlığımızın, ölümden münezzeh Hayy ve Baki olan Zat’a müştak olmakla mümkün olacağını idrak etmeye çalışanlara.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...