Genel

Ödev Zamanı İşaretimiz

Geçen hafta, oğlumun(6,5 yaş) ödev konusu artık sonunda ilk aile toplantımızı yapmamıza neden oldu. İlk defa böyle toplanıp birşeyler konuştuğumuz için oğlumda mutluluk, utanç, şaşkınlık duyguları vardı. Oraya buraya hopladı, taklalar attı, bir türlü oturamadı hep koltuğun üstünde yuvarlanarak konuştu ve dinledi 🙂

Biz de kısa tutmaya çalıştık. 1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma, Ödev Yaptırma yazımdaki aile toplantısıyla ilgili tavsiyelere uyamadığım yerler olduysa da -eee biz de acemiyiz 🙂 – oldukça kontrollü olmaya çalıştım. Toplantıyı direk ödev konusuyla başlatmadık. Sorunlarımızı konuşacağız dedik. Senin rahatsız olduğun birşeyler var mı evde dedik. Kardeşimin bana durup dururken sataşması dedi. Tamam bu konuyu not alalım ve hepbirlikte konuşalım dedik. (O sırada kardeşi yuvadaydı. Toplantıda o da olsaydı sirk alanına filan dönerdi herhalde salon. )

Benim elimde kağıt kalem vardı, hep not aldım. Ödevlerin sıkıcı olduğunu söyledi, anladığımızı söyledik. Ancak sıkıcı olsa da bitirmemiz gereken işler olduğunu ve bu işleri kolay bitirmek için plan yaparsak bizim için daha güzel bir hayat olacağını söyledik.

Neyse, çözüm için onun önerilerini sorduk ama normalde çok akılcı konuşan çocuk o sırada daha çok atlamak ve zıplamakla meşgul olduğu için pek fikir çıkmadı. Aslında fikrin benden değil ondan çıkmasını istemiştim ama ben söyledim sonra. Bir işaret koyalım mı ister misin dedim. Evet dedi. Bir kağıt olsa bir tarafı ödev bir tarafı oyun zamanını gösterse nasıl olur dedik. Fikri beğendi. Aynı günün akşamı, babası a4 kağıdın bir tarafına araba diğer tarafına defter resmi yaptı. Oğlum büyük bir hevesle boyadı ve deliği de kendisi açtı.

Zaman olarak da şöyle anlaştık. Oğlum öğlenci. Ben sabah 9’da kardeşini yuvaya bırakıp eve geldikten sonra kağıdın ödev zamanı tarafını çevireceğim. Ama hadi ödev zamanı filan demek istemediğimi söyledim. Kendisi ne zaman görürse o zaman başlayacak. Sabah erkenden ödevini bitirirse okula gitmeden önce oyun oynamak için koca 2 saatin kalacağını, bu yüzden görür görmez başlamasının da iyi olacağını söyledim. hem bir görevi bitirmenin rahatlığının onu mutlu edeceğini söyledim.

Şimdilik iyi gidiyor.

Bu kağıdın en güzel yanı şu oldu;

Bütün gün oyun zamanı tarafı çevrili oluyor. Sadece yarım saat bir saat ödev zamanı çevrili oluyor, çocuğa “ödev az bir zaman alıyor” mesajı veriyor.

İşte böyle. Toplantıda bir de harçlık konusunu konuşmuştuk. sonra anlatacağım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...