Genel

Ağız Diş Sağlığı Ve İmplant (Diş Ekme) Tedavisi

Hep söylenir diş sağlığının ne kadar önemli olduğu, bu yazıda ben de söyleyeceğim, umarım biraz daha dikkat edebiliriz toplum olarak.

Anne olduktan sonra geçirdiğim en zor dönem olan oğlumun 1-2 yaş döneminde diş fırçalamayı biraz ihmal etmiştim. Aynı dönemde kızıma hamile kalmamın da etkisi oldu sanırım, köpek dişimin arkaya doğru yanındaki diş çürümeye başladı. Ağzında daha önce hiçbir çürük, dolgu  vs hiç bir işlem olmayan benim için bu çok kötü moral bozucu oldu elbette. Doktorumuz kanal tedavisi yapılması gerektiğini ama hamilelikten dolayı yapamayacağını, doğumdan sonra yapılabileceğini söyledi.

Doğum oldu ama bebek telaşı ve en çok da benim aşırı korkum yüzünden 3 senedir erteleye erteleye doktora gidemedik, ta ki geçen haftaya kadar. Doktorumuz baktı ve artık dişin iyice çürüdüğünü, kanal tedavisi için geç kalındığını, çekilmesi gerektiğini söyledi. Çekildikten sonra hiçbirşey de yaptırmayabilirsiniz, hiçbir şey olmayabilir de, ya da ön diş olduğu için diğer dişler kayarak çarpılabilir de dedi. Ya da çekilen dişin yanındaki yan dişleri kesebiliriz araya köprüyle diş koyarız ama yazık olur ağızda bir tane dolgu bile yok, ya da implant tedavisi yaptırabilirsiniz dedi. İmplant da diş köküne vida konulup, çene kemiğine kaynayınca üzerine yeni bir diş yapılması işlemi imiş. 20 yıl sağlam duruyormuş.

Hiç birşey yaptırmamak zaten olmazdı çünkü güldüğümde görünen bir diş. Dişler çarpılabilir deyince de kafamdan aşağı kaynar su döküldü, çarpık dişli halimi hayal ettim.. Sonunda bizim için en iyisinin implant tedavisi olduğuna karar verdik.

Geçtiğimiz cuma günü dişim çekildi ve yerine titanyum vida konuldu (Tir tir titredim hatta doktor görmesin zangır zangır titrediğimi diye çok uğraştım ama sandığım gibi değilmiş, doktorun elinin çok hafif olması ve tereddüt etmeden her işi bilinçlice yapması da beni çok rahatlattı tabi). İlk ay haftalık sonra da aylık kontrollerin ardından 4 ay sonra üstüne porselen diş takılacak.

Bunları niye anlatıyorum. Basit gibi görünen bir dişin, ne kadar önemli, ne kadar fonksiyonel ne kadar lazım olduğunu başımıza bunlar gelmeden önce anlayalım bir nebze diye. Hem bir sürü emek, ağrı, hem git gel, hem de masrafların ardından gerçeğinin kötü bir kopyasına sahip olabiliyorsunuz. Gerçi implant tedavisinde gerçeğe en yakın olanı yapılıyor ama yine de kendi dişiniz değil, yaşattığı arızaları oluyordur zaman içinde.

Neden doğumdan sonra hemen gitmedim diye hayıflanırken bundan sonra var olanlara çok iyi bakmak için bilinç geliştirmeye çalışıyorum. Bugünlerde tedavi gereği her yemekten sonra banyoya gidip hemen fırçalıyorum. Aslında o kadar da zor değilmiş her yemekten sonra fırçalamak.

Çocuklar için de bir diş fırçalama takvimi yapacağım. Ayrıca yoğurt süt gibi gıdalar da çok önemli dişlerin kaybedilmemesi için. Küçüklükten beri dişlerimin çürümemesini tatlı yemememe ve yoğurtkolik olmama bağlıyorum biraz.

Hem çocuklarınızın hem kendi dişlerinize çok iyi bakın diyerek bitirelim efendim. Dişleri arızalanan insanın yaşam kalitesi düşüyor ve bir daha geri alınmıyor.. Çekilen ağrılar, zahmetler, masraflar da cabası.

Bu arada dişçimiz, eşimin de yıllardır gittiği işine çok hakim ve güven veren bir dişçi; Hasan Alp Ahioğlu. Hastası olan herkesin kendisini şiddetle tavsiye ettiğini duyuyorum. Onların arasına ben de katılayım:

Tel: (212) 2608412 Adres: Dikilitaş mah. Gelincik sok. Işık Apt. No:3/3  BEŞİKTAŞ

info@alpahioglu.com

Gitmeden önce randevu almanız gerekiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...