Genel

Kış Ortasında 2. Tuvalet Eğitimi Deneyimi

Kızım için ta Ekim ayından beri düşündüğüm tuvalet eğitimini daha fazla geciktirmek istemedim, yaz için başka planlarımız olduğundan yaza bırakmak da istemedim. Başladık dün sabah.

Oğlumda uyguladığımızdan çok farklı bir deneyim oluyor bu sefer.

Dün sabah oğluma söyledim önce, kardeşin de artık senin gibi tuvalete yapma zamanı geldi, ona öğreteceğiz dedim. Çok sevindi tabi. Ben Zührenur’a kızım senin bezini atıcaz bir daha hiç takmıycaz derken oğlum resmen konuşmayı şenlik havasına bürüsü tezahuratlarıyla, videoya da çektim. 

Kızım konuşmayı ne kadar anladı bilemiyorum.. Bezi bir daha takmamayı anlamadı diyemiyorum çünkü her şeyi anlıyor, anladı da diyemiyorum anlamamış gibi görünüyor. İşin aslını bilemesem de ben yapmam gereken kısa ve bilgi verici konuşmayı yaptım.

Kahvaltımız, ev toplamamız vs bittikten sonra dün sabah 09: 30’da bezi çıkarttık ve yerine alıştırma kilotu giydirdik.

Oğlumun tuvalet eğitiminde bezi çıkarıp evdeki tüm halıları kaldırmıştık. Çünkü alıştırma kilotu giymeyi reddetmiş, başlangıçta ne lazımlığa ne de klozete oturmamıştı. (Sonra lazımlığa alıştı ve 1 ay kadar lazımlık kullandık.) Evin her tarafını pisletip, yaptığı şeylerin sonucunu gözleriyle görerek geçirdiği 10 günün ardından hem gece hem de gündüz sorunsuz olarak söylemeye başlamıştı.

Kızımda ise,

– Alıştırma kilotu giyme farklılığı ve avantajı var, oğlumdaki gibi evde çiş göletleri oluşmuyor.
– Alşt. kilotu artısı sayesinde halıları kaldırmadık, kış günü çok zor olurdu.
– Lazımlık kullanmıyoruz, tuvalet eğitimi için yeni aldığımız adaptörlü klozete oturuyor, oğlumun alkışları ve yardımları büyük.
– Alıştırma kilotunun dışına çiş geçmiyor ama yine de içi pamuklu, dışı hışır hışır naylon eşofman giydiriyorum 2 adet değişe değişe. Çiş az birşey kilotun dışına çıksa bile eşofmandan dışarı sızmıyor. Evimiz çiş bakımından kupkuru 🙂

Önceki deneyimimize göre baya temiz ve zahmetsiz bir deneyim oluyor. Umarım çok uzun sürmez.

Henüz bir gelişme yok, kızım hiç söylemiyor ve sürekli alıştırma kilotlarına yapıyor çişini. En az bir hafta 10 gün böyle süreceğini sanıyorum. Sabahları klozete oturuyor biraz da eğleniyor ama henüz hiç yapmadı klozete. 2 saatte bir oturtmak ve bekletmek istiyordum ama 2. gün tepki gösterdi oturmak istemedi.

Daha çok tepki göstermesin diye klozete oturup beklemesi için de ısrar etmeyi düşünmüyorum, sadece alşt. kilotuna çiş yapınca değiştiriyorum ve bir daha geldiğinde hemen söyle yapalım tuvalete diyorum tamam diyor, ama söylemiyor tabi.

İşte böyle. En az 10 gün evden dışarı atmayız diyordum ama hiçbir yer çişlenmediği için öyle bir mahsur vaziyetimiz de olmayacak gibi, misafirliğe bile gidebiliriz 🙂
 
Dua ediniz, kolay geçsin..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...