Genel

Okullu Çocuk Yarıyılda Ne Yapar?


Gün 24 saat ve meşguliyeti olmayan 6 yaş üstü bir çocuk yetişkin olmayı bekleyene kadar ders dışında ne yapacak hayatı boyunca? sorusunun cevabını ben bilmiyorum. Televizyon ve bilgisayar oyunu, ya da dvd her evde az çok var. Çocuklar yapacak birşey bulamadıkça da çoğalacağa benziyor.

Tabi yarıyıl tatili geldi mi, ne yapacak bu çocuk bütün gün sorusu daha bir tavan yapıyor.

Artık 0-5 yaş sanat faaliyetleri ve oyunları pek tabi sıkıcı bulan okullu çocuğa, Arka Bahçede Bilim tadında kompleks aktiviteler yaptırmak için kastırmak da çok nadir anababanın harcı. Zaten çocukla eğlenmiyorsan sırf onu eğlendirmek için kendi sınırlarını çok fazla zorlamanın doğru olduğunu da kimse iddia edemez. Eğleniyorsak başka tabi.

Çocuğun kendi başına vakit geçirme yaşı gelmiş de geçiyorken, bunu destekleyecek şeyler düşünmek sanırım en doğalı, rahatlatıcı olanı.

Biz 1. sınıftaki oğlumuz için:

– DGS (Dikkati Güçlendirme Seti) nin 1. sınıflar için olanından almak,

– Ve bir de saatlerce başında durabileceği kompleks lego setlerinden almak,

şeklinde 2 şey düşündük. Karne hediyesi olarak vereceğiz.

DGS’nin 4-5 yaş için olanından almıştık 3 yıl önce. Çook faydasını görmüştük. Şimdi yaş yaş ayırmışlar, 4 yaş ayrı 5 ayrı. Ve okullu çocuklar için de 1. sınıf 2. sınıf vs. ayırmışlar. Daha iyi olmuş gibi. fiyat kitapyurdunda daha uygun.

Tabi çocuk için plan yaparken kendimizi aşmak değil muradımız 🙂 Özgürce kullanacağı kendi vakti olduğunu hissederse mutlu olabileceğini kaçırmayalım.

Çocuğa; sorunsuz bir zamanda mesela yemekte “Yarıyıl tatilinde ne yapmayı düşünüyorsun, bir planın var mı, vaktini nasıl geçirmek istersin” diye sormak da geliştirici olabilir. Çocuk yapmak istediği birşeyler varsa, sizinle paylaşabilir. Ya da neye yeteneği olduğu ve hangi konuda desteklemeniz gerektiği ile ilgili ipuçları verebilir.

2 hafta devam eden sömestr okullarından birine göndermek de bir çözüm tabi. Ama yaz okulları gibi cazip değil bana göre.

Okullu çocuğan ebeveynlere, huzurlu bir yarıyıl tatili dilerim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...