Genel

Uçurtma Müzesinde Yenilikler


K.Çamlıca’da uçurtma uçurmaya çalışırkenki “oradan oraya manasızca koşturan zavallı kadın” görüntümü hatırladıkça, uçurtma uçurmanın sadece eğlence değil spor da olduğunu düşünürüm. Uçurmayı bilmeyenler epey bir enerji harcıyor en azından 🙂

Oğlum tam uçurtmadan anlayacak yaşa geldi bu yıl, umarım bu sene başarılı denemeler yaparız.

Aslında başka bir şeye değineceğim şöyle ki; çocuklarla gidilecek yerler bölümünde Uçurtma Müzesi hakkında bilgi vardı. Müzenin Kurucusu Mehmet Naci Aköz pek çok yenilik değişiklik yapıldığıyla ilgili bir e-mail atmış. Hatta adı bile değişmiş müzenin.

Paylaşıyorum:

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz
UÇURTMA MÜZESİ
www.ucurtmadunyasi.com

1986 Yılında Japonya’dan gelen Japon Uçurtma modelleri katalogu ile başlayan ürün toplama süreci 2011 Aralık ayı ile 2000’e yaklaşan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin en önemli özelliklerinden biri “Çocuk Dostu Müze” olmasıdır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Çocuk Dostu Müzedir”
03 Yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müzede, bünyesinde barındırdığı eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktadır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “İnteraktif Müzedir”

Hiçbir ürününü cam fanuslar arkasına gizlemeyen müzede, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikâyeler, tarihi bilgiler çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde anlatılmaktadır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi“Atölye çalışması ile desteklenmektedir”
Müze gezisine katılanlar talep etmeleri halinde uçurtma atölyelerine katılarak ülkemiz kültürünü temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile yapabilmektedir.



Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinde “Araştırmalar desteklenmektedir”

Uçurtma kültürünü daha yakından tanımak veya benzeri çalışmalar yapmak isteyen amatör veya profesyonel araştırmacılar için tüm imkânlar sunulmaktadır.
Bu çerçevede, talep eden ziyaretçiler için müzemizin arşivleri, tüm ofis imkânlarımızla birlikte ücretsiz olarak hizmetlerine verilmektedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Büyük bir koleksiyona sahiptir ”
21 Ülkeden toplanan (Ocak 2012 itibariyle) yaklaşık 2000 adetlik uçurtma, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin 2012 yılı için planladığı bir proje çerçevesinde, tüm dünya ülkelerinin mercek altına alınarak yoğun bir çalışmaya girilmesi ve muhtemelen 2012 yılı sonuna kadar koleksiyondaki ülke sayısının 25’i, ürün sayısının ise 2500’iü geçecek şekilde ürün toplanması planlanmakta ve uygulanmaktadır.


Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Ziyaretçilerden ücret almamaktadır”

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Pazar hariç tüm mesai günleri 10 00 – 17 00 arası açık olup ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Atölye çalışmasına katılanlardan ise malzemeler için 8 TL ücret alınmakta ve uçurulmaya hazır uçurtma ile müzeden ayrılmaktadırlar.

Ayrıca AVM’lerde Otellerde ve çeşitli kurumların bahar etkinliklerinde de gerek atölye, gerekse gezici müze ile yaptığımız çalışmalar devam ettirilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...