EĞİTİM OKUL İÇ DÜNYA

Ramazan’ı değerlendirmek

‘Kimsin? Haydi, Ramazan keşfetmene yardım etsin.

Ramazan fakirleri ve açları düşünmekle yalnızca kısmen ilgilidir. Ramazan ayının çoğu, kendi varoluşsal hâlimizin gerçekleriyle ilgilidir. Ramazan’ın bize öğretmeye çalıştığı şeylerin çoğu, sürekli bizimle birlikte olan bir şeyle ilgilidir. Ve o şey, ihtiyaçtır.

Biz, çoğunlukla, ihtiyaçlarımızın çok uzun müddet karşılanmamasına müsaade etmeyiz. Çoğu zaman acıkır acıkmaz bir şeyler yeriz. Susar susamaz bir şeyler içeriz. Ve saire. Bizi huzursuzluk noktasına getirecek kadar bekletip de karşılamadığımız bir arzu yoktur. Ramazan bizi arzularımız ile yüzleşmeye zorlar. Ramazan, bizi, ihtiyaçlarımız ile yüzleşmeye ve onların sıkıntısını huzursuzluk noktasına, bazen de o anı geçinceye kadar çekmeye zorlar.

Ramazan bizi, zaaflarımız ile yüzleşmeye zorlar.

Evet, bu ay arzularımızı bilmeye çalışmanın, özlem duyuşumuzla, hasret çekişimizle, isteklerimiz, ihtiyaçlarımız ve aczimizle tanışık olmaya çalışmanın bir fırsatıdır. Zaten insan nefsi de çoğu kez *şu*ndan ibaret değil mi: farklı ihtiyaçlar ve arzular demeti; özlemler ve hasretler yurdu; bir yokluklar ve eksiklikler halitası.

Ramazan, bizim, görünenin altında zayıf, fakir ve bütünüyle ve düpedüz muhtaç olduğumuzu öğrenme fırsatı verir. Bize, eğer aklı başında kimselersek, ne olduğumuzu *hakkıyla* bilmeye başlayabileceğimiz birkaç kısa hafta hediye eder.’

…………………………………..

Hepinize hayırlı Ramazanlar. Yukarıdaki cümleler bir süredir sıkı takipçisi olduğum Colin Turner’a ait (Çeviri Muhammed Şeviker), metnin orjinali burada. Turner 1975 yılında müslüman olmuş bir İngiliz, hakkında bilgi almak isterseniz burada var.  Ne zaman kendimde bir uyuşukluk, gaflet, kalp katılığı hissetsem açıp Colin Turner okurum ve ilaç gibi gelir. Facebook hesabından gündelik kısa paylaşımlar yapıyor, Türkçe okumak isteyenler için altında çevir seçeneği de var. (Biraz eksik de olsa anlamaya yeten çeviriler) Gönderileri sayfa değil kişisel hesap üzerinden paylaştığı için takibe alarak daha kolay erişebilirsiniz.

Tefekkürleri bana çok içten ve etkileyici geliyor. Aynı dili konuşup aynı ülkenin çocuğu olduğum bir çok kişinin cümlelerinden bu kadar etkilenmeyişimin nedeni sanırım, bizimkilerdeki kültür vurgusu. Dinle imanla ilgili konuşurken, kültür ya da kültürün verdiği bakış açısı da dinmiş gibi anlatılınca hakikatin saflığı baltalanmış oluyor.

Hakikate yoğunlaşan insanlardan Allah razı olsun. Kabullendiğimizi sandığımız şeyleri hissetme noktasında büyük sıkıntımız var ve onlar tam bu sorunla ilgileniyor. Onları okuyunca ve dinleyince, Allah Allah gerçekten de iman ve Kur’an ne büyük hazineymiş diyorum. Bize bu fikri veriyor olmaları ne güzel, ya da bu fikri duygularla pekiştiriyor olmaları. Onlardan bir tanesi de Numan Ali Khan.

Numan Ali’nin hutbelerini hemen her hafta Bayyinah Institue‘den düzenli olarak dinliyorum. Bugünlerde Yusuf suresiyle ilgili çok detaylı bir seri konuşma yayınlıyor. İsteyenler için Türkçe altyazılı konuşmaları da çok.

Evet bu yazıda özellikle Ramazan’ı değerlendirmek için takip etmek isteyeceğiniz -Ramazan dışında da edilir tabi ama Ramazan’da vakti boş geçirmemeye dair daha motivasyonlu oluyoruz- bir kaç kaynağa daha değiniyorum.

Bir diğer takip edebileceğimiz seri Metin Karabaşoğlu ile Siyer okumaları . Siyerden kendimize çıkarabileceğimiz derslere dair yorumlar yapılarak ilerleniyor.

Ümit Şimşek ile Kuran buluşmaları  da özellikle meal okuyup meali nasıl anlayacağını bilemeyenler için çok açıklayıcı dersler içeriyor. Linkini verdiğim listede Al-i İmran ve Nisa Suresi’ndeki ayetlere dair detaylı değerlendirmeler var.

…………………………………

Bugünlerde bitirme tezim üzerinde çalışıyorum. Ancak ilerlemek için size ihtiyacım var. Evet size ve cevaplarınıza 🙂

Sizlere sunduğum annelikle ilgili şu anketi doldurup, tez için hazırladığım araştırmama katılırsanız çok mutlu olurum. İsim veya başka kimlik bilgileri istenmiyor rahat olabilirsiniz.

Küçük bir hatırlatma, olmak istediğiniz değil olduğunuz şıkları işaretlemeniz gerekiyor.

Okumak isteyenler özel mesaj atarsa dönem sonunda kendilerine iletirim.

Hepinize göz açıcı, dinginleştirici, duygulu, bol bol ibadet ederken ibadetlerin anlamlarıyla da gönlümüzün açıldığı bir Ramazan diliyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...