Genel

Yüzde Yüz Süt! (Mü?)

Birkaç gün önce marketten aldığım kutu sütün üzerinde baktım % 100 süt yazıyor. Bu şaşırtmaca amaçlı açıklama ile atılan palavraya inanmıyorsunuz değil mi? Sütü hammadde olarak kullanıp, ondan elde ettikleri süt tozunu ve fabrikasyon yöntemle ürettikleri başka maddeleri karıştırıp adına süt diyorlar. Sonra da yüzde yüz süt diye satıyorlar, yüzde yüz!

Bisküvi, çikolata vs.deki gibi içine zararlı kimyasallar ve katkı maddeleri katmıyorlar ya çok şükür, ee bayağı bir lutfettik diye düşünüp yüzde yüz süt deme hakkını kendilerinde buluyor kutu süt üreticisi firmalarlar. ( Bunlar süt tozuyla süt yaparken katkı maddesi kullanmıyorlar ama süt tozu kendisi üretilirken katkı maddesi kullanılıyor, o da işin ayrı bir tarafı)

Ambalaj ve kutuların üstündeki yüzde yüz gibi şaşırtma amaçlı açıklamaları yerine, şu kadar süt tozu var içinde, şu kadar bilmem hangi madde var diye firmaların yazmak zorunda kalmaları ise BİZİM DUYARLILIĞIMIZA kalmış.

Takip ettiğim Çiğ Süt üreticileri grubundan Çapar Kanat Bey’in Tarım Bakanlığına DİLEKÇE ÇAĞRISINI ekliyorum, dilerseniz siz de dilekçe gönderebilirsiniz ben gönderdim.

Dilekçeye geçmeden önce; tatlıda pastada vs kutu sütleri kullanmak zorunda kalsanız bile sakın bebek ve çocuklara vermeyin demek istiyorum.. Oğluma ve kızıma hep sütçüden aldığım, birkaç günde tüketmezsem buzdolabında hemen bozuluveren sütten verdiğim için içim çok rahat. Sizin de elinize kolay gelen UHT sütleri değil, vicdanınızı rahat ettirecek olan çiğ sütü tercih etmenizi diliyorum. Konuyla ilgili ayrıntılar için Çapar Bey’in Hangi Firmaların Sütlerinde Süt Tozu Bulunmaktadır? yazısını okuyabilirsiniz.

Yediğinizi, içtiğinizi sorgulumakta iseniz süt ve süt ürünlerinde siz tüketicilerin aldatılmamasına son verilmesini istemekte iseniz aşağıdaki örnek dilekçeyi aşağıdaki e mail adresine TC. Numaranızı da yazarak gönderiniz. Gönderdikten sonra bizi mutlaka haberdar ediniz. Çünkü gönderenlerin sayısını tutmaktayız. Bu güne kadar dilekçe gönderenlere teşekkür ediyoruz. Tüketici Derneklerimizin bize sahip çıkmalarını istiyoruz. Çapar Kanat(caparkanat@gmail.com)

Kime: alo174@tarim.gov.tr               ÖRNEK DİLEKÇE

TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI’NA

Sayın Bakan Mehdi Eker Önüne

Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> veya <<çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için;

Gerekçelerimiz :

1-Süt tozundan Çin’ de çocuk ölümleri meydana gelmiştir.

2-Avrupa Birliği Ülkelerinden Fransa’nın bir başka ülkeye ihraç ettiği süt tozunda insan sağlığına aykırı bakteri tesbit edilmiştir.

3-Çiğ Sütten yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri ile Süt tozundan yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri aynı özelliklerde değildir.

4-Süt tozunun yapımı esnasında , uzun süre dayanıklığı için katkı maddeleri katılmaktadır.

5-Bu talebimiz asıl amacı Tüketicilere  ve gelecek nesillere sağlıklı ve besin değerinin en yüksek düzeyde Bakanlığınızca ulaştırılmasıdır.

Bu sebeplerle süt tozundan süt ve süt ürünleri tüketmenin, tüketicinin tercihinde olmasını gerekmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin başlıca iki temel hammaddesi vardır. Birincisi çiğ süttür ikincisi süt tozudur.  Çiğ Süt esas bir hammaddedir. Süt tozu ise ikame bir hammaddedir.

Süt ve süt ürünleri bir gıdadır. Gıdaların  hangi hammaddeden imal edildiğinin  gıda ambalajları üzerine yazılması yasal bir mecburiyettir.

İSTEK: Mevcut kanunlar ve yönetmelikler hükmünce Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> ve/veya << çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için gereğini , bu yasal başvru dilekçemin kayda alınmasını , evrak giriş numarasının elektronik posta adresime  göndrilmesini ,yine yasal süre içinde elektronik posta adresime cevaplanmasını arz ederim.

Bu dilekçemi elektronik posta ile gönderdiğimden dolayı imzalanamamıştır.

T.C. kimlik numaram:                                                                        Ad ve Soyad:

Adres: 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...